PKO BP ostrzega przed fałszywą stroną. Kto uwierzy, może stracić wszystkie pieniądze z konta

Robert Kędzierski
PKO BP i Ministerstwo Finansów ostrzegają: ktoś rozsyła sfałszowane wiadomości e-mail przekonując o możliwości odebrania zwrotu podatku. Kto uwierzy, może stracić wszystkie pieniądze z konta.

Cyberprzestępcy znów wzięli na celownik klientów bankowości elektronicznej. PKO BP i Ministerstwo Finansów ostrzegają przed nową, groźną falą oszustw.

Fałszywy mail 

W pierwszej fazie ataku ofiara otrzymuje wiadomość e-mail, która rzekomo pochodzi od Ministerstwa Finansów. MF stanowczo temu zaprzecza. Przestępcy próbują przekonać do uzupełnienia danych, bez których nie uda się odzyskać zwrotu podatku.

Oto przykładowa wiadomość:

Szanowny Kliencie,

Po ostatnich obliczeniach aktywności fiskalnej ustaliliśmy, że jesteś uprawniony do otrzymania zwrotu podatku od 8995,10 zł. Proszę złożyć wniosek o zwrot podatku i pozwolić nam w ciągu 3-5 dni go przetworzyć.

Aby uzyskać dostęp do zwrotu podatku, należy pobrać i wypełnić formularz zwrotu podatku dołączony do tej wiadomości e-mail.

Refundacja może być opóźniona z rożnych powodów:

- Invalid rekordy
- Nanoszenie po terminie
Dziękujemy za korzystanie z naszych usług,

Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa

Podrobiona strona

W e-mailu znajduje się złośliwy załącznik. Po jego otwarciu dochodzi do zainfekowania komputera ofiary. W wyniku tego próba wejścia na stronę banku kończy się przekierowaniem na jej "podrobioną" kopię. W tym wypadku chodzi o PKO BP. 

Sfałszowana strona PKO BPSfałszowana strona PKO BP Źródło: PKO BP

Jak widać na powyższym zrzucie ekranowym ofiara może mieć problem z domyśleniem się, że jest przekierowana na fałszywą stronę. Pomóc w tym może jedna istotna cech - brak zielonej kłódki z nazwą banku. Jej obecność potwierdza, że logujemy się do autentycznej witryny.

Czym grozi zignorowanie ostrzeżenia?

Wpisując login i hasło na fałszywej stronie dane logowania przekazujemy przestępcom. A ci natychmiast zalogują się do prawdziwej strony banku. W ostatniej fazie ataku ofiara zostanie skłoniona do podania kodu SMS. Zwrotu podatku w tym wypadku jednak nie będzie, za to z konta z pewnością znikną wszystkie pieniądze. 

Kolejny atak 

O tym jak niebezpieczni i zdeterminowani są przestępcy świadczy fakt, że to już drugi atak na PKO BP w ciągu zaledwie kilku dni. Jak już informowaliśmy w piątek bank ostrzegał swoich użytkowników przed nowym złośliwym oprogramowaniem atakującym urządzenia mobilne.

Czytaj też: Wyjaśniamy plan Mateusza Morawieckiego. O co chodzi w "piątce"?

Jak uniknąć zagrożenia? Należy ignorować wszelkie podejrzane wiadomości, a w szczególności załączniki. Warto też zwracać uwagę na ikonkę pojawiającą się obok adresu strony - w przypadku banku czy pośrednika płatności oprócz zielonej kłódki musi być widoczna nazwa instytucji. Najlepszym doradcą w kwestiach bezpieczeństwa jest jednak zdrowy rozsądek. 

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (31)
PKO BP ostrzega przed fałszywą stroną i e-mailami od Ministerstwa Finansów. Zwrot podatku "oferują" oszuści
Zaloguj się
 • Freddy Kruger

  Oceniono 10 razy 8

  No i gdzie sa nasze sluzby? CBA, ABW, Policja, KNF?
  Nie mozna zablokowac, zlapac tych co zorganizowali sobie taki proceder?
  Czyzbysmy dalej mieli panstwo teoretyczne?
  Nie słyszałem, aby jakas polska formacja rozbila gang cyberprzestępców.

 • ps11111ps

  Oceniono 14 razy 8

  A Kuchciński z Becią wywizażowną aż po czubek głowy siedzą, zajadają się małżami św Jakuba i zaśmiewają się do rozpuku

 • ktos2014

  Oceniono 8 razy 6

  cos sobie PKO BP nie radzi czyzby znów "dobra zmiana" dała znać o braku kompetencji ?

 • lusjola

  Oceniono 12 razy 6

  Jako klient (jeszcze) tego banku proponuję zarządowi by dali więcej pieniędzy informatykom na pracę - a nie sponsorowali prawych polaków (narodowców) !!! A jak się ma pani Sasurska ...??? Sie robi sie ma....

 • starveling

  Oceniono 3 razy 3

  Stary numer, o którym na podstawie artykułu w PC World (z przykładami i zrzutami ekranowymi) mówiłam studentom I roku kierunku przyrodniczego na zajęciach z Technik komputerowych.

 • senioryta13

  Oceniono 1 raz 1

  nie ma nic za darmo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX