Ekran jest najważniejszą częścią każdego czytnika e-booków, dlatego to jemu powinniśmy poświęcić najwięcej czasu podczas wybierania odpowiedniego modelu. Pierwsza rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to rozmiar wyświetlacza. Najwięcej modeli readerów ma 6-calowe ekrany, co jest kompromisem pomiędzy wielkością urządzenia, a wygodą użytkowania. Na rynku pojawiają się także modele większe (nawet 10-calowe), jednak są one zdecydowanie droższe i niekoniecznie wygodniejsze w obsłudze. Na dużych ekranach jednak o wiele łatwiej czyta się teksty w formacie PDF, ponieważ więcej tekstu mieści się na ekranie.
Drugą ważną rzeczą jest typ ekranu. Tutaj bardzo ważne jest, by wybrać czytnik z e-papierem. E-papier (e-ink) nie odbija światła i wygląda jak zwykły książkowy papier. Modele z wyświetlaczami LCD i dodatkowymi funkcjami, jak np. odtwarzanie filmów, to tak naprawdę nie czytniki, a słabszej jakości tablety. Podczas czytania oczy się męczą, jak podczas korzystania z telewizora czy komputera. Na rynku mamy różne technologie e-ink, wśród których warte uwagi są np. Carta (dostępne w czytnikach np. Kindle Paperwhite PocketBook Touch Lux) oraz Pearl (wykorzystywane np. w podstawowych modelach Kindle).
Czytniki e-booków: Pocketbook i Booken - rożne modele kolaż redakcja, materiały partnerów
Czytniki e-booków Kindle cieszą się wśród użytkowników największą popularnością, a to dlatego, że są dostępne w bardzo dobrych cenach. Nawet podstawowy, najprostszy model, który kupimy poniżej 300 zł doskonale spełni swoją rolę. Wszystkie wykorzystują sprawdzoną technologię e-papieru. Dodatkowym plusem jest bardzo szeroka oferta księgarni oraz darmowych książek do pobrania (również w języku polskim) w formacie MOBI - przystosowanym do czytników Kindle. Wiele polskich księgarni internetowych ma również w swojej ofercie książki dedykowane na Kindle.
Czytnik e-booków Kindle fot. pexels
O ile ilość pamięci RAM nie ma w przypadku czytnika znaczenia, to dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność. Na 2 GB pamięci wewnętrznej zmieści się około tysiąca książek i publikacji w formacie MOBI lub EPUB, ale znacznie mniej tych w formacie PDF. Warto jednak zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje. Coraz częściej na rynku pojawiają się czytniki e-booków z podświetleniem, co umożliwia nam czytanie w słabym świetle. Warto zwrócić uwagę, że sam ekran nie świeci - tekst jest najczęściej oświetlany przez diody zamontowane u góry.
Warto też zwrócić uwagę na rodzaj sterowania czytnikiem. Obecnie większość modeli ma ekrany dotykowe, a producenci rezygnują z przycisków. Należy przy tym pamiętać, że czytniki z e-papierem będą miały słabszy czas reakcji niż np. smartfony. Ekran dotykowy przydaje się przede wszystkim, jeśli korzystamy z dodatkowych funkcji czytnika, np. ze słownika lub z internetu. Readery jednak w większości przypadków nie nadają się do regularnego korzystania z internetu i nie w tym celu powinniśmy je kupować.
Czytniki e-booków możemy kupić w różnych cenach, ale solidne podstawowe modele z e-papierem dostaniemy już za 250-350 zł.