Zmierzch epoki 4K? Samsung prezentuje telewizory QLED 8K. Podobnie jak polski rynek, nie nadążam

Jako szczęśliwy posiadacz telewizora Full HD jestem już dwie generacje sprzętu do tyłu. Najlepszym przykładem tego stanu rzeczy jest dzisiejsza premiera Samsunga na targach IFA 2018 w Berlinie. Debiutująca seria Q900R QLED 8K to propozycja z najwyższej półki.

Najnowsza generacja telewizorów Samsunga będzie oferowana w czterech wariantach przekątnych ekranu (65, 75, 82 oraz 85 cali). Poza rzeczywistą rozdzielczością 8K (7680 x 4320) wyposażono ją w system upscalingu obrazu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć technologii HDR 10+, czy dedykowanego przetwarzaniu obrazu 8K procesora Quantum.

Szesnastokrotnie większa dawka pikseli niż w przypadku panelu Full HD (ponad 30 mln) wymaga oczywiście odpowiedniego zaplecza technologicznego i topowych parametrów. W przypadku Q900R QLED 8K jasność wyświetlacza dochodzi do poziomu 4000 nitów. Za sprawą technologii Direct Full Array Elite zapewniono odpowiednio wysoki kontrast i precyzyjną kontrolę podświetlenia.

Telewizor Samsung QLED 8K na targach IFA 2018 w BerlinieTelewizor Samsung QLED 8K na targach IFA 2018 w Berlinie fot. Sebastian Górski

Kosmiczna przyszłość kontra ponura rzeczywistość

Jak pisaliśmy już wcześniej, technologia telewizorów znacznie wyprzedza rynek, szczególnie w Polsce. Nadal dominującym standardem w naszych domach pozostaje Full HD. Większość operatorów kablowych stawia nadal na dużo niższą jakość obrazu, a 4K zaczyna nieśmiało pojawiać się głównie przy okazji transmisji sportowych, nie wspominając o naziemnej telewizji cyfrowej.

Czytaj też: LG pokazuje pierwszy na świecie telewizor OLED 8K, a w polskiej telewizji Full HD to wciąż synonim luksusu

Typowemu Kowalskiemu nie bardzo opłaca się zatem inwestować w telewizor 4K, a co dopiero mówić o 8K. Nowości od Samsunga i LG wyznaczają jednak pewien trend na najbliższe lata dla całej branży. Koreańczycy prognozują wzrost sprzedaży telewizorów o przekątnej powyżej 65 cali. W 2020 roku ma on przekroczyć poziom 25 mln egzemplarzy. Daje się również zauważyć większe zainteresowanie przekątnymi powyżej 75 cali.

Telewizor Samsung QLED 8K na targach IFA 2018 w BerlinieTelewizor Samsung QLED 8K na targach IFA 2018 w Berlinie fot. Sebastian Górski

Z pomocą może przyjść również wspomniany wcześniej upscaling, który w obecnej generacji telewizorów Samsunga dużo szerzej wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji. Obraz z gorszego źródła ma zatem spore szanse wyglądać dużo lepiej.

Ceny? Lepiej usiądźcie. W Europie za najmniejszy model o przekątnej 65 cali przyjdzie nam zapłacić 5000 euro. Drugi koniec skali to model 82 cale i cena 15 000 euro.

IFA 2018 pod znakiem 8K

Premiera telewizorów 8K nie jest dla branży technologicznej specjalnym zaskoczeniem. Jedno jest pewne - tegoroczne targi IFA w Berlinie będą stały pod znakiem nowego standardu, który rynek treści wideo będzie musiał zacząć gonić nieco szybciej. Na szczęście rosnąca popularność serwisów VoD oraz innych mediów internetowych (YouTube) daje nam nadzieję, że na solidny pakiet filmów 8K nie będziemy musieli czekać przesadnie długo.

Więcej o: