Samsung umieści aparat w rysiku Galaxy Note 10? Firma rozważa taką opcję

Bartłomiej Pawlak
Samsung uzyskał właśnie patent na uwieszenie aparatu z zoomem optycznym w rysiku do smartfona. To oznacza, że rysik S-Pen z kamerką może otrzymać jeden z kolejnych smartfonów Koreańczyków. Pomysł wydaje się genialny, ale ma trzy poważne wady.
Zobacz wideo

Na razie plany Samsunga nie są jeszcze jasne. Firma złożyła wniosek patentowy w amerykańskich Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych (USPTO) na początku 2017 roku i teraz go otrzymała. 

Jak wynika z dokumentu patentowego znalezionego przez Patently Mobile, Samsung chciałby wyposażyć jeden z kolejnych swoich telefonów w rysik z wbudowanym aparatem.

Aparat z zoomem w rysiku

Co ciekawe, aparat ten byłby wyposażony w zaawansowany obiektyw z pełnozakresowym zoomem optycznym. Takie konstrukcje nie mają szans zmieścić się w bardzo cienkich smartfonach, jednak w rysiku znalazłoby się odpowiednio dużo miejsca. A z fotograficznego punku widzenia jest to obecnie chyba jedyna przewaga niewielkich aparatów kompaktowych nad smartfonami.

Kamera w S-Pen mogłaby zatem wspomagać główny aparat w wykonywaniu zdjęć z zoomem optycznym oraz całkowicie zastąpić przednią kamerkę do selfie. Dzięki temu Samsung mógłby zupełnie wyeliminować ramki smartfona nie stosując z wycięcia ani otworu w ekranie na aparat.

Jak widać na poniższym wykresie, sam układ optyczny zająłby sporą część długości rysika. Poniżej znalazłby się rzecz jasna sensor światłoczuły, dalej kontroler i moduł komunikacyjny oraz oczywiście bateria.

Patent na kamerę w rysiku złożony przez SamsungaPatent na kamerę w rysiku złożony przez Samsunga fot. Patently Mobile

To na razie tylko patent, jednak możemy podejrzewać, że Samsung nie będzie miał większych problemów z wprowadzeniem go w życie. Gdyby miał to zrobić, zobaczylibyśmy nowy rysik najwcześniej w Galaxy Note 10 w sierpniu, ale równie dobrze może pojawić się w każdej kolejnej generacji Note'a.

Już teraz rysik S-Pen w Galaxy Note 9 ma wbudowany Bluetooth i służy do zdalnego wyzwalania migawki w aparacie, sterowania muzyką lub slajdami prezentacji.

Kilka problemów może zrujnować ten pomysł

Sam pomysł wprowadzenia zaawansowanego aparatu z zoomem optycznym, który zastąpi zupełnie przednią kamerkę wydaje się genialny. Będzie to w końcu spory skok jakościowy, który pomoże wyeliminować główny problem zaburzający obecnie design telefonów.

Nie podchodźmy jednak do tej wizji zbyt entuzjastycznie. Na horyzoncie czyha bowiem kilka bardzo poważnych problemów, które mogą zagrozić realizacji pomysłu.

Po pierwsze, aby taka kamerka miała sens, obraz z niej musiałby być na bieżąco i bez opóźnień przekazywany na ekran smartfona. To z kolei drastycznie zmniejszy czas pracy rysika na jednym ładowaniu.

A akumulator powinien być na tyle pojemny, aby wystarczyć nie na kilka, ale nawet kilkadziesiąt minut ciągłej pracy. Ciężko wyobrazić sobie, aby w rysiku znalazło się miejsce na tak pojemne ogniwo litowo-jonowe. Chyba, że Samsung już zakłada użycie znacznie bardziej wydajnego, niestosowanego jeszcze ogniwa.

Samsung Galaxy Note 9Samsung Galaxy Note 9 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl

Po drugie, korzystanie z rysika, jako aparatu byłoby dość nieintuicyjne. Zapewne po kilku chwilach dałoby się do tego przyzwyczaić, jednak wciąż ciężko wyobrazić sobie kogoś, kto robiłby S-Penem grupowe selfie obserwując na telefonie obraz z kamery. Ciężko byłoby też wyciągnąć rysik z obudowy telefonu, tak aby nie zabrudzić soczewki obiektywu.

Po trzecie, pomysł wzbudziłby sporo kontrowersji, bo dobrej jakości kamerka ukryta w malutkim rysiku stałaby się świetnym sprzętem do nagrywania nieświadomych niczego osób. S-Pena w końcu bardzo łatwo ukryć (choćby w książce) albo schować w ręce. Warto przypomnieć sobie jak dużo kontrowersji wzbudziły niegdyś okulary Google Glass.

Czy zatem Samsung zdecyduje się na wykorzystanie tego patentu w kolejnym smartfonie z serii Galaxy Note? O ile pomysł w ogóle doczeka się realizacji możemy poczekać na niego znacznie dłużej niż do sierpnia.

Czytaj też: Samsung Galaxy A90 może być smartfonem, który przyćmi blask flagowego S10

Więcej o: