Samsung prezentuje nową serię telewizorów QLED. Jeden z nich ma aż 98 cali i rozdzielczość 8K

Daniel Maikowski, Porto
Flagowa seria telewizorów Samsunga doczekała się odświeżenia. W tym roku Koreańczycy obiecują jeszcze lepszą czerń i kąty widzenia. Nowe QLED-y zapewniają również obsługę technologii Apple AirPlay 2.
Zobacz wideo

Samsung broni się przed ofensywą organicznych matryc OLED i konsekwentnie rozwija swoją flagową serię telewizorów QLED. O tym, czym właściwie jest technologia QLED, i jakie są jej największe zalety oraz wady, pisałem m.in. tutaj. W tym miejscu przypomnę więc jedynie, że QLED to po prostu kolejny etap rozwoju technologii Quantum Dot.

Dzięki zastosowaniu tzw. kropek kwantowych, panel QLED świeci światłem niebieskim, które jest bardziej intensywne od światła białego. W rezultacie, telewizor oferuje nam bardziej nasycone i żywe kolory, niż w przypadku tradycyjnych matryc LCD/LED.

QLED 2019QLED 2019 fot. DM

QLED na 2019 rok, czy i serie Q60R, Q70R, Q80R i Q90R

W tym roku rodzina telewizorów QLED powiększyła się o nowe serie:

  • Q950R - flagowe modele 8K o przekątnej ekranu od 65’’, 75’’, 82’’, 85’’ i 98’’;
  • Q90R - modele 4K o przekątnej ekranu 65", 75", 82";
  • Q850, Q80R, Q70R, Q60R - modele 4K o przekątnej od 43 do 82 cali.

Po co Samsungowi 82 i 98-calowe telewizory? Firma przekonuje, że to odpowiedź na potrzeby klientów. Z danych IHS Markit wynika, że sprzedaż telewizorów 75-calowych i większych osiągnęła w 2018 r. 2,1 mln sztuk, a w tym roku wzrośnie o 43 procent.

Drugi powód jest znacznie bardziej prozaiczny. Trudno jest wychwycić różnice między rozdzielczością 4K i 8K na 55- czy nawet 65-calowym ekranie, o ile nie znajdujemy się w odległości 10 centymetrów od telewizora, co nie wydaje się najlepszym pomysłem.

QLED 2019QLED 2019 fot. DM

Lepsza czerń i kąty widzenia

Jeśli można wskazać na podstawową przewagę technologii OLED nad LCD, to jest to z całą pewnością odwzorowanie czerni oraz nieskończony kontrast. Dlatego w tym roku Samsung postanowił skupić się przede wszystkim poprawie tych aspektów.

Serie Q90R oraz Q80R zostały wyposażone w technologię Ultra Viewing Angle, dzięki której podświetlenie ekranu jest znacznie bardziej równomierne. Co to ma oznaczać w praktyce? Przede wszystkim szersze kąty widzenia oraz głębszą czerń.

Modele Q70R, Q80R i Q90R dysponują podświetleniem Full Array Local Dimming, Diody LED mogą dostosować swoją jasność (a nawet się wyłączać) scena po scenie, co wpływa na poprawę kontrastu i czerni, bez niepożądanego efektu rozmycia kolorów.

Nowe modele oferują również pełne wsparcie dla technologii HDR10+. Oprócz tego, telewizory 8K z serii Q90R zapewniają obsługę standardu HDMI 2.1. (8K i 60P).

QLED 2019QLED 2019 fot. DM

AI i wsparcie dla Apple AirPlay 2

QLED-y na rok 2019 to również nowe funkcje AI. Dla przykładu telewizor może teraz samodzielnie dostosować ustawienia obrazu i dźwięku do treści, które są aktualnie wyświetlane na ekranie. Nowych funkcji doczekał się również asystent głosowy Bixby.

Jeśli z Bixbym jest wam nie po drodze, to mam dobrą wiadomość. Nowe telewizory Samsung są zintegrowane z Asystentem Google oraz z Amazon Alexa.

A jeśli o Smart TV mowa, to sporym zaskoczeniem jest pojawienie się aplikacji Apple iTunes. Dotychczas Samsung i Apple raczej rywalizowali, a nie współpracowali. Teraz, dzięki wsparciu dla technologii Apple AirPlay 2 użytkownicy MacBooków czy iPadów będą mogli wyświetlać filmy z iTunes bezpośrednio na ekranie telewizorów Samsunga.

The FrameThe Frame fot. DM

The Frame i Serif, czyli modele dla estetów

Samsung zaprezentował również nowe modele telewizorów The Frame oraz The Serif, których głównym wyróżnikiem są walory estetyczne. The Frame to swoiste połączenie telewizora i ramki na obraz. Model świetnie nadaje się do prezentacji dzieł malarstwa czy zdjęć. W tym roku po raz pierwszy został wyposażony w wyświetlacz QLED.

Z kolei model The Serif, w którym także położono nacisk na walory artystyczne, oferuje teraz większe przekątne ekranu (43, 49 i 55 cali). Telewizor został zaprojektowany przez Ronana i Erwana Bouroullec. Obydwa urządzenia trafią do sprzedaży w kwietniu, ale - podobnie jak w ubiegłym roku - w Polsce dostępny będzie jedynie The Frame.

Więcej o oficjalnych cenach i dostępności wszystkich telewizorów QLED na rok 2019 napiszę, gdy uzyskam szczegółowe informacje od polskiego oddziału Samsunga.

Więcej o: