Microsoft pracuje nad nowym systemem. Windows Lite nie zastąpi "Dziesiątki". To coś nowego

Microsoft pracuje nad nową, "lżejszą" wersją Windowsa, która będzie dedykowana urządzeniom z podwójnymi ekranami oraz tańszym laptopom. Windows Lite może zadebiutować jeszcze w tym roku.
Zobacz wideo

Microsoft rzuca wyzwanie Google. Firma z Redmond pracuje nad systemem, który ma być konkrentem dla Chrome OS oraz tanich Chromebooków. Windows Lite ma powstać również z myślą o urządzeniach z dwoma ekranami - wynika z informacji The Verge.

Czytaj też: Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć na temat Surface Laptop 2 [TEST]

Ostatnio składane smartfony z podwójnym ekranem zaprezentowali m.in. Samsung i Huawei. Microsoft dostrzega potencjał w tym rodzącym się segmencie i chce być przygotowany na moment, w którym "składaki" staną się realnymi produktami.

Windows LiteWindows Lite Źródlo: Petri.com

Windows Lite. Co wiemy?

Windows Lite ma być nieco "odchudzoną" wersją Windowsa 10. W sieci pojawiły się już pierwsze nieoficjalne grafiki koncepcyjne nowego systemu. Jeśli możemy im wierzyć, to system Mirosoftu będzie mocno nawiązywać do stylistyki Chrome OS. Lite zachowa np. słynny Eksplorator Plików, ale Launcher nawiązuje już do pomysłu Google'a.

Co istotne, Windows Lite ma pozwalać na uruchamianie aplikacji tworzonych w ramach Universal Windows Platform oraz Progressive Web Apps, co oznacza, że system byłby  zgodny z wszystkim (lub większością) aplikacjami dostępnymi w Windows Store.

Wciąż nie wiemy, kiedy Microsoft zaprezentuje  system, ale prawdopodobnie stanie się to jeszcze w tym roku - podczas majowej konferencji Microsoft Build. Pierwsze urządzenia z Windows Lite mogłyby się pojawić w sprzedaży w przyszłym roku.

Więcej o: