Nad załogowym statkiem Starship i rakietą Big Falcon Rocket (BFR), która ma zabrać nawet 100 osób na Marsa SpaceX pracuje już od kilku lat. W zeszłym roku firma pochwaliła się pierwszymi zdjęciami przedstawiającymi budowę ogromnego statku kosmicznego.
Jak na razie SpaceX ma gotowy jedynie prototyp. Statek ma być na razie wykorzystywany do testów startów i lądowań w przyszłym kosmodromie SpaceX Boca Chica na wybrzeżu Teksasu.
Wygląd wersji testowej raczej nie cieszy oczu. Kształtem przypomina stare rakiety kosmiczne z czasów zimnej wojny. To dlatego, że Starship wraz z rakietą BFR ma być tani, prosty w budowie i będzie wykonany ze zwyczajnej stali nierdzewnej.
Teraz Elon Musk podzielił się grafikami, które mają przedstawiać statek kosmiczny Starship na Księżycu i na Marsie. Wyglądem niemal nie różni się od stojącego już w Teksasie prototypu.
Na grafice przedstawiającej naszego naturalnego satelitę, Starship został "zaparkowany" bezpośrednio na księżycowej glebie. Musk zapytany o to, czy statek faktycznie będzie miał możliwość lądowania na nierównym terenie przyznał tak będzie.
Niedługo później szef SpaceX pochwalił się też grafiką przedstawiającą cztery statki Starship w przyszłej koloni na powierzchni Czerwonej Planety. Marsjańskie "miasto" wygląda imponująco, ale nie wiadomo tak naprawdę kiedy budowa takiej bazy byłaby możliwa.
Nie jest też pewne, kiedy Starship w ogóle na Marsa doleci. Dopiero w na 2023 rok planowana jest załogowa misja okrążenia Księżyca (ale bez lądowania na powierzchni). Na pokładzie statku SpaceX ma się znaleźć Yusaku Maezawa, kosmiczny turysta z Japonii.
Lot na Marsa mógłby odbyć trzy lata później, w 2026 roku. Oczywiście o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem. A plan - co warto przypomnieć - zakłada m.in. dotankowanie statku Starship na orbicie Ziemi, co na razie nie jest możliwe. Elon Musk nigdy nie urywał też, że pierwsza podróż na Marsa prawdopodobnie będzie wycieczką w jedna stronę.
Czytaj też: Na Marsie występują "trzęsienia ziemi". NASA po raz pierwszy to zarejestrowała i usłyszała
Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>