Fotoradary w Mapach Google. Wyczekiwana funkcja zaczyna działać w Polsce

Bartłomiej Pawlak
U pierwszych użytkowników w Polsce pojawiła się niezwykle wyczekiwana funkcja w Google Maps. Aplikacja zaczęła ostrzegać przed fotoradarami w mieście i w trasie. Powoli Mapy stają się pełnowartościową nawigacją na smartfony, ale wciąż nie jest idealnie.
Zobacz wideo

Nie ma się co oszukiwać. Niezwykle popularne Mapy Google, o ile świetnie sprawdzają się w wyszukiwaniu ciekawych miejsc, wyznaczaniu trasy lub zapamiętywaniu istotnych lokalizacji, o tyle nie są najlepszą nawigacją na smartfony. Znacznie lepiej w tej roli sprawdzały się inne aplikacje na Androida i iOS, takie jak Yanosik i Waze.

Mapy ostrzegają już przed radarami

Mapom od zawsze brakowało kilku funkcji przydatnych kierowcom. Google wciąż opracowywał jednak kolejne, które regularnie trafiały do aplikacji. W styczniu dodał do niej chyba najbardziej wyczekiwaną przez kierowców funkcję - ostrzeżeń o fotoradarach.

Internetowy gigant ograniczył jednak zasięg funkcji do zaledwie kilku wybranych rynków, a na uruchomienie ostrzeżeń w Polsce musieliśmy poczekać aż do maja. Teraz, po pięciu miesiącach, pierwsi użytkownicy zaczęli otrzymywać na swoich smartfonach stosowne ostrzeżenia. Ikonki - które możecie zobaczyć poniżej - zauważyliśmy także my:

Fotoradary pojawiły się u użytkowników w PolsceFotoradary pojawiły się u użytkowników w Polsce fot. screen własny

Funkcję przetestowaliśmy wyznaczając kilka przykładowych tras w całej Polsce i w każdym przypadku ikonki fotoradarów pojawiały się w aplikacji. Jak na razie jest ich jednak bardzo mało. Na trasie w Warszawy do Lublina pojawiają się jedynie dwa lub trzy pomiary prędkości. Co więcej, w niektórych miejscach - po ponownym wyznaczeniu trasy - radary znikały.

Funkcja jest zapewne u nas jeszcze testowana. Google nie ma pewnie wystarczająco dużej bazy danych, aby pokazać każdy fotoradar w Polsce. O to, skąd czerpane są dane o obecności fotoradarów zapytaliśmy polski odział Google. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź zaktualizujemy artykuł.

Informacji o maksymalnej prędkości wciąż brak

Wraz z ostrzeżeniami o fotoradarach w styczniu Google wprowadził w zaledwie trzech krajach funkcję powiadamiania o maksymalnej prędkości na danym odcinku. Takie informacje gromadzi już w swojej bazie, a następnie pokazuje podczas jazdy w lewym dolnym rogu aplikacji. Niestety, na razie nie zauważyliśmy obecności tej funkcji w Polsce. O to, czy i kiedy się pojawi również zapytaliśmy polski oddział Google.

Czytaj też: Mapy Google dostaną nową funkcję, świetną szczególnie dla turystów. Podpowiedzą, gdzie warto się wybrać

Więcej o: