Powiadomienia ze smartfona na Windows 10 już są. Przetestowaliśmy funkcję Twój telefon

Bartłomiej Pawlak
Podczas pracy na komputerze sięganie po telefon przy każdym powiadomieniu nie jest zbyt wygodne. Poza tym warto mieć bezprzewodowy dostęp do takich danych, jak ostatnio wykonane smartfonem zdjęcia. Sprawdziliśmy, czy synchronizacja smartfonu z Androidem i komputera z Windows 10 pozwala na komfortową pracę. Poznajcie aplikację "Twój telefon".

Apple można ganić za wiele rzeczy, choćby brak innowacyjności. I o ile w wielu kwestiach amerykański gigant faktycznie musi gonić konkurencję z Androidem, o tyle są dziedziny, w których jest zgoła odmiennie.

Firma z jabłkiem w logo bryluje przede wszystkim w oprogramowaniu i tworzeniu świetnego ekosystemu. Dla przykładu, gdy SMS-a otrzymamy na iPhonie, widzimy go również na MacBooku i możemy odpowiedzieć korzystając z dużej, wygodnej klawiatury. Niestety to, co dla użytkowników duetu - komputera i smartfona od Apple jest standardem, w Windowsie wciąż raczkuje.

Mimo wszystko Microsoft od niedawna pozwala na synchronizowanie Windowsa 10 ze smartfonami z Androidem i iOS. Taka funkcja pojawiła się wraz z premierą aplikacji Twój Telefon od Microsoftu. Sprawdzamy, na co pozwala i jak radzi sobie w codziennym użytkowaniu.

>>>Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a? Więcej, niż mogłoby się wydawać:

Zobacz wideo

Funkcjonalność "Twój telefon" nareszcie bardzo rozbudowana

Do niedawna aplikacja "Twój telefon" była bardzo ograniczona – pozwalała na odczytanie wiadomości SMS i obejrzenie kilkunastu ostatnio zrobionych zdjęć z telefonu. Dopiero w połowie lipca Microsoft zaktualizował program, wprowadzając powiadomienia.

Dziś możemy zatem połączyć telefon z komputerem i cieszyć się powiadomieniami ze smartfona z poziomu ekranu komputera. Co istotne, na Windowsie 10 pokazują się nie tylko wiadomości SMS, ale również powiadomienia z innych aplikacji.

Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefonZrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon fot. Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon

Konfiguracja telefonu i komputera nie jest trudna

Konfiguracja aplikacji jest dosyć prosta. Na początek uruchamiamy program na komputerze z Windows 10 i zatwierdźmy numer telefonu, na który zostanie wysłany link do aplikacji. Przekierowuje on do Google Play (lub AppStore) skąd pobieramy dodatkową aplikację do parowania telefonu i komputera.

Następnie musimy kierować się zgodnie z instrukcjami, akceptując przy okazji kilka zgód i udzielając dostępu do poszczególnych podzespołów telefonu. Po kilku chwilach możemy już cieszyć się dostępem do zawartości telefonu na Windowsie 10. Warto jednak na chwilę przejść do zakładki z powiadomieniami na komputerze, która przeniesie nas na ekran telefonu i przydzieli wymagany dostęp do powiadomień:

Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefonZrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon fot. Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon

Czytaj też: Korzystasz z Windowsa 10? System już wkrótce dostanie świetną funkcję, której zazdrościmy użytkownikom Maków

Jak działa to w praktyce?

Sama aplikacja na Windowsa 10 jest dość minimalistyczna. Do wyboru mamy zaledwie trzy zakładki ze zdjęciami, SMS-ami i powiadomieniami. Po przejściu do pierwszej z nich możemy zobaczyć na ekranie komputera 25 ostatnio wykonanych smartfonem fotografii, a także zapisać je na dysku.

Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefonZrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon fot. Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon

Następna z zakładek to bardzo prosty i minimalistyczny, ale całkiem wygodny, komunikator SMS. Aplikacja ściąga wszystkie wiadomości z telefonu i wyświetla z komputerze, porządkując według wątków. Przy wysyłaniu wiadomości łączy się z kolei telefonem, który przekazuje SMS-a do odbiorcy.

Są też oczywiście powiadomienia. Po wybraniu interesujących nas aplikacji, możemy otrzymywać notyfikacje z telefonu w systemie Windows 10. Wszystkie będą pojawiały się na pasku powiadomień rozwijanym z prawej strony wyświetlacza. Co więcej, już tego miejsca można odpisać na wiadomość SMS, a więc każdorazowe wracanie do aplikacji jest zbędne.

Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefonZrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon fot. Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon

Niestety nie obeszło się bez problemów

W teorii mamy zatem technologiczne eldorado. Nareszcie prawdziwa synchronizacja treści między systemami dwóch firm (Microsoft-Google lub Microsoft-Apple) w czasie rzeczywistym w tle. Niestety nie zawsze wszystko działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli. My natrafiliśmy tu na kilka problemów.

O ile zakładka ze zdjęciami działała bardzo przyjemnie - fotografie ładowały się może nie szybko, ale stosunkowo sprawnie - o tyle pobranie SMS-ów sprawiało wiele problemów. Niejednokrotnie aplikacja nie widziała najświeższych wiadomości, które pojawiały się dopiero po kilkukrotnym odświeżeniu.

W drugą stronę, a więc przy wysyłaniu SMS-ów również napotkaliśmy na kłopoty z synchronizacją. Wysłanie każdej z wiadomości trwało zdecydowanie zbyt długo, w skrajnych przypadkach aż kilka minut. Z niewiadomych przyczyn wysłanych wiadomości nie mogliśmy zobaczyć już z poziomu telefonu.

Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefonZrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon fot. Zrzuty ekranu z aplikacji Twój telefon

Aplikacja raz na jakiś czas informowała o błędnej synchronizacji z telefonem i nie chciała pobrać ostatnich wiadomości SMS. Co ciekawe, brak połączenia nie przeszkadzał jej jednak w ściągnięciu z pamięci smartfona ostatnich fotografii.

Podobne problemy napotkaliśmy w przypadku powiadomień. Najczęściej w ogóle nie pojawiały się w komputerze i trzeba było jednak sięgnąć po telefon. Zaledwie kilka razy powiadomienia pokazały się z na Windowsie 10, jednak ze sporym opóźnieniem, przez co korzystanie z tej funkcji stawało się bezsensowne.

Microsoft ma przed sobą jeszcze sporo pracy

Nareszcie jednak można powiedzieć, że mamy w Windows namiastkę tego, co powinno być dostępne od dawna. Obsługa powiadomień, zdjęć i konwersacji SMS-owej z poziomu dużego ekranu komputera i wygodnej klawiatury to ogromna zaleta, która przydaje się w szczególności podczas pracy.

Niestety Microsoft wciąż wiele rzeczy musi dopracować. Ciężko powiedzieć z czego wynikały problemy z synchronizacją w naszym przypadku, jednak aplikacja nie może działać "w kratkę" i powinna spełniać swoje zadanie u każdego użytkownika, jeśli ma być realną wartością dodaną do Windowsa 10.

Czytaj też: Przyzwyczaiłeś się już do Menu Start? Microsoft może zrobić małą rewolucję w Windows 10

Więcej o: