Huawei szykuje konkurencję dla Map Google. Firma udostępni aplikację Map Kit

Huawei zamierza całkowicie uniezależnić się nie tylko od Androida, ale również aplikacji Google na ten system operacyjny. Po zaprezentowaniu HarmonyOS czas na Map Kit, które w przyszłości ma być konkurencją dla Google Maps.

Stany Zjednoczone już raz pokazały w jak wielkim stopniu mogą wpłynąć na biznes Huawei. Dlatego też chiński gigant woli przygotować się na najgorsze odcinając się jak najmocniej od amerykańskich technologii i rozwiązań.

Efektem tego było zaprezentowanie kilkanaście dni temu systemu operacyjnego HarmonyOS, który w przyszłości ma stać się konkurencją dla Androida i iOS. Ale to niejedyne rozwiązanie, nad którym pracował Huawei.

Konkurencja dla Google Maps? Będą mapy od Huawei

Teraz firma pracuje nad platformą z mapami, która mogłaby stanowić konkurencję dla Google Maps na Androidzie. Jak wynika z raportu chińskiego dziennika "China Daily", Huawei zapowiedział wprowadzenie platformy Map Kit.

Co jednak istotne, Map Kit nie będzie aplikacją do użytku konsumenckiego, taką jaką dziś są Mapy Google. Chiński gigant chce stworzyć oprogramowanie z mapami przeznaczone dla deweloperów, którzy mogliby tworzyć własne aplikacje na Androida czy HarmonyOS opierając się o platformę Huawei.

Na temat Map Kit wciąż jednak wiadomo bardzo mało. "China Daily" informuje jedynie, że oprogramowanie Huawei ma obsługiwać rozszerzoną rzeczywistość, a chińskie przedsiębiorstwo będzie rozwijać Map Kit przy wsparciu Yandex, rosyjskiego giganta usług internetowych.

Wszystko po to, aby odciąć się od Google

Po co Huawei własne mapy? Oczywiście z tego samego powodu, dla którego Chińczycy pracują nad HarmonyOS. Chodzi o odcięcie się od aplikacji opracowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa, jak Google. Te w przypadku pogorszenia stosunków na linii USA-Chiny mogłyby przestać współpracować z Huawei, dlatego gigant woli się na taką ewentualność ubezpieczyć.

Trudno jednak oczekiwać, że Mak Kit i oparte o niego aplikacje będą tak samo dobre, jak Mapy Google. Amerykańska firma zainwestowała w swoją aplikację wiele dolarów i poświeciła jej wiele lat pracy. A nawet dla Apple zbudowanie własnej wersji Google Maps było niezwykle trudne.

Czytaj też: Microsoft: Xbox Scarlett to jedyna konsola, nad którą pracujemy

Więcej o: