Duża niespodzianka od Microsoftu. Gigant pokazał swój smartfon. Oto Surface Duo z dwoma ekranami

Daniel Maikowski
Na konferencji w Nowym Jorku Microsoft zaprezentował urządzenie Surface Duo - smartfon z dwoma ekranami, który pracuje pod kontrolą systemu Android. To spore zaskoczenie, bo wydawało się, że firma z Redmond porzuciła już marzenia o telefonie.
Zobacz wideo

Surface Duo nie jest jeszcze gotowym urządzeniem, co Microsoft wyraźnie podkreślił podczas prezentacji. Ma jednak wyznaczoną datę premiery - pojawi się w sprzedaży pod koniec 2020 roku.

Czym tak właściwie jest Surface Duo? Na konferencji w Nowym Jorku szef oddziału Surface Panos Panay podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że wszyscy będą mówili o tym urządzeniu jako o smartfonie, choć Duo jest czymś więcej. Trudno nie przyznać mu racji, bo nowy sprzęt Microsoft rzeczywiście jest nietuzinkowy.

Surface DuoSurface Duo fot. Microsoft

Oto Surface Duo. Microsoft wraca do świata smartfonów

Urządzenie zostało wyposażone w dwa wyświetlacze o przekątnej 5,6-cala, które połączono zawiasem 360 stopni. Na każdym z ekranów możemy uruchomić jednocześnie dwie aplikacje. Gdy urządzenie ustawimy w trybie "landscape", to jeden z ekranów może również pełnić funkcję klawiatury bądź kontrolera do gier.

Surface Duo będzie pracować pod specjalną wersją systemu Android, która została dostosowana do pracy na dwóch wyświetlaczach jednocześnie. Póki co, nie wiemy, jakie podzespoły znajdą się "pod maską" smartfona. Microsoft nie zdradził szczegółów dotyczących procesora czy też układu graficznego.

Trudno dziś więc wyrokować czy sprzęt Microsoftu okaże się rynkowym sukcesem, czy też ciekawostką, o której szybko zapomnimy. Pomysł z dwoma ekranami bardzo przypomina to, co kilka tygodniu temu pokazało LG w przypadku smartfona G8X ThinQ.

Warto również przypomnieć, że podczas gdy Microsoft eksperymentuje z Surface Duo i dwoma ekranami, jego konkurenci z branży mobilnej wypuszczają już na rynek smartfony ze składanym wyświetlaczem. Chodzi oczywiście o Samsunga Galaxy Fold oraz Huawei Mate X.

Więcej o: