FBI zagląda do polskiej "chmury". Może na żądanie uzyskać dostęp do danych przedsiębiorstw

Google zostało partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej. Oznacza to, że dostęp do poufnych danych może uzyskać amerykański rząd oraz jego instytucje, m.in. FBI.
Zobacz wideo

Operator Chmury Krajowej (OChK) to polska chmura obliczeniowa tworzona przez rząd. Na jej serwerach mają być przechowywane wrażliwe dane polskich przedsiębiorstw, co miałoby zagwarantować ich bezpieczeństwo. Te jednak jest zagrożone, ze względu na obowiązującą w USA od zeszłego roku ustawę Cloud Act, dokument “o legalnym wykorzystaniu danych za granicą”. Regulacja ta zobowiązuje amerykańskie firmy do udostępniania gromadzonych w chmurze danych rządowi, jeśli tylko ten sobie tego zażyczy. Tego rodzaju działanie może być motywowane względami bezpieczeństwa i dawać dostęp do danych bez porozumienia z polskim rządem m.in FBI.

Google uspokaja, że zadba o bezpieczeństwo informacji i nie przekaże ich do FBI

Adam Malczak, menedżer ds. komunikacji Google’a, dla cyfrowa.rp.pl powiedział, że Cloud Act nie zmienia podejścia firmy i rząd USA powinien kierować się żądaniami udostępnia danych bezpośrednio do ich właścicieli. Dodaje, że firma zapewnia narzędzia do szyfrowania danych, w tym takie, w których operator chmury nie ma dostępu do informacji. To samo podkreśla Roman Młodkowski, dyrektor strategii OChK, który mówi, że Chmura Krajowa dysponuje własna infrastrukturą, która pozwala na skuteczne zabezpieczenie danych, tak że ani spółka, ani jej partnerzy nie będą mieli do nich dostępu.

Te zapewnienia jednak nie zmieniają faktu, że Cloud Act sprawia, że Google rzeczywiście może zostać zmuszony do udostępniania danych ze swoich serwerów. Nawet jeśli będą zaszyfrowane, to sam fakt jest niepokojący. To jednak jest związane z amerykańską regulacją, która sama w sobie jest kontrowersyjna. Ustawa wydaje się być sprzeczna z RODO. Sposobem obejścia tego problemu, mogłoby być zawarcie z USA umowy bilateralnej dot. Cloud Act, tak jak zrobiła to Wielka Brytania.

W Polsce zaledwie 11 proc. przedsiębiorstw korzysta z rozwiązań opartych na chmurze. Daje nam to trzecie miejsce od końca w Europie za Rumunią i Bułgarią. Wartość rynku wirtualnych serwerów jest szacowana w Polsce na 1 mld zł, a w ciągu czterech lat może się podwoić.

Więcej o: