Rosja obawia się Apple TV+. Kreml planuje wprowadzić obostrzenia na serwisy VOD

Apple TV+ zadebiutowało z początkiem listopada m.in. w Rosji. Tamtejsze władze uważają, że usługa jest zbyt tania. W związku z tym planują przyśpieszyć pracę nad ustawą o kinach on-line.
Zobacz wideo

Apple TV+ dostępne jest już w ponad 100 krajach. Jednym z nich jest Rosja, gdzie oferta jest wyjątkowo tania, nawet jak na warunku tamtejszego rynku. Miesięczny dostęp do usługi kosztuje 199 rubli, czyli około 12 zł. W Polsce cena za Apple TV+ jest przeszło dwukrotnie wyższa (24,99zł/msc), ale ważniejszy jest stosunek ceny subskrypcji w Rosji w porównaniu do innych serwisów VOD. Alexander Zharov, szef rosyjskiej służby nadzoru w strefie łączności Roskomnadzor, która odpowiada za cenzurę internetu oraz środki masowego przekazu, już pod koniec września podczas forum Spectrum 2019 w Sochi zapowiedział, że rząd będzie pracował na regulacjami dotyczącymi serwisów VOD.

Rosja ze względu na premierę Apple TV+ chce, by takie serwisy musiały uzyskać zgodę rządu

Zharov już miesiąc temu mówił, że usługa VOD od Apple będzie tańszą 2-2,5 raza od innych serwisów streamingowych w Rosji. Cena za miesięczny abonament Netflixa jest ponad dwukrotnie wyższa (567 rubli), natomiast dostęp do rosyjskiego portalu Premier kosztuje 129 rubli, nieodczuwalnie mniej niż Apple TV+, podaje serwis Wiedomosti. Ponadto przy zakupie dowolnego nowego urządzenia Apple (iPhone, iPad, Mac), klienci otrzymają roczną subskrypcję za darmo.

Zharov, według Wiedomosti, powiedział, że tak niska cena za Apple TV+ może być uzasadniona tylko przez globalny wymiar biznesu. Szef Roskomnadzor dodał, że jest to poważne wyzwanie, którym trzeba zająć się jak najszybciej. Jego zdaniem należy przyśpieszyć pracę nad ustawą o kinach on-line, zgodnie z którą tego rodzaju platformy z zagranicznym kapitałem przekraczającym 20 proc. będą musiały uzyskać zgodę rządu, jeśli chcą działać na terenie Rosji.