Media: InPost nawiązał współpracę z AliExpress. Przesyłki z Chin będzie można odebrać w paczkomatach

Jak podaje "Puls Biznesu", InPost nawiązał współpracę z AliExpress. Oznacza to, że przesyłki będzie można kierować wprost do paczkomatów. Firma nie potwierdza tych doniesień.
Zobacz wideo

"Puls Biznesu" podaje, że zgodnie z informacjami ich źródła, InPost rozpoczyna oficjalną współpracę z AliExpress. Dotychczas z paczkomatów mogli skorzystać poszczególni dostawcy, którzy podpisali z firmą umowę, ale teraz opcja ta ma stać się jedną z podstawowych i oferowanych domyślnie przez popularny serwis sprzedażowy. Rozmowy w tej sprawie były toczone od miesięcy. W ich wyniku pojawi się możliwość zamawiania zakupów z AliExpress bezpośredni do paczkomatu. Anonimowe źródło “Pulsu Biznesu” donosi, że opcja paczkomatu będzie możliwa do wyboru jednym kliknięciem. Wedle tych informacji wszystkie przesyłki mają być rejestrowane, a klienci będą mieli możliwość śledzenia ich drogi z Chin. InPost na razie nie potwierdza tych informacji.

Jeśli InPost podejmie współpracę z AliExpress i będzie obsługiwał paczki z Chin, to stanie się realną konkurencją dla Poczty Polskiej

Ponad 30 proc. zagranicznych przesyłek e-commerce jakie obsługuje Poczta Polska, pochodzi z Chin, o czym informował w tym tygodniu w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” wiceprezes spółki, Grzegorz Kurdziel. InPost może przejąć teraz część tego ruchu, ale nie będzie to takie proste zadanie, co dla “Pulsu Biznesu” skomentował dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania:

Jest dużo niewiadomych — kluczowe jest to, czy dostawa do paczkomatów będzie dodatkowo płatna, bo przesyłki pocztowe dotowane są przez rząd chiński i do klientów przychodzą za darmo za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ponadto płatni kurierzy nie są tu konkurencyjni, paczkomaty natomiast konkurencyjne być mogą, zależy to jednak od ceny.

Dodał też, że jest to dobry ruch dla polskiego rynku, a okres przedświąteczny do świetny czas na rozpoczęcie takiej współpracy, choć trzeba pamiętać, że terminy dostawy są obecnie przewidywane na styczeń. Być może nawiązanie tej współpracy coś zmieni i zrobienie zakupów świątecznych na AliExpress stanie się możliwe jeszcze w tym roku? Tego miejmy nadzieję dowiemy się, kiedy InPost oficjalnie ogłosi współpracę z chińską platformą sprzedaży. Istnieje jednak taka możliwość w związku z uruchomieniem wcześniej w tym roku opcji bezpłatnej wysyłki do Polski z deklarowanym czasem dostawy 20 dni od wykonania płatności. 

Więcej o: