PlayStation 5 i Xbox Series X. Wszystko, co wiemy o konsolach nowej generacji

Daniel Maikowski
W 2020 roku będziemy świadkami kolejnej wojny konsol. Już za kilka miesięcy Microsoft oraz Sony zaprezentują urządzenia, które na kilka najbliższych lat zagoszczą w naszych salonach. Oto wszystko, co wiemy na temat PlayStation 5 i Xbox Series X.

Z ostatniego starcia bez wątpienia zwycięsko wyszło Sony. PlayStation 4 niemal w każdym aspekcie okazało się lepszym urządzeniem niż Xbox One, o czym świadczą wyniki sprzedaży obydwu konsol. Od premiery w 2013 roku do dziś PS4 sprzedało się na świecie w 106 mln egzemplarzy. Microsoft nie chwali się wynikami tak chętnie jak Sony, ale eksperci szacują, że całkowita liczba sprzedanych egzemplarzy Xboksa One to 41 mln egzemplarzy.

Co zdecydowało o tak znaczącym zwycięstwie Sony? Po pierwsze, duża liczba gier dostępnych na wyłączność. Po drugie, marketingowy falstart Microsoftu. Amerykanie początkowo promowali Xboksa One nie jako konsolę, ale jako "domowe centrum rozrywki". Strategia ta okazała się strzałem w kolano, a gdy stery w dziale Xboksa przejął Phil Spencer, szybko się z niej wycofał. 

Choć na odwrócenie losów rywalizacji było za późno, to jednak Spencer zakasał rękawy i wziął się do pracy. W ostatnich latach Microsoft wykonał kilka bardzo dobrym ruchów. Firma przejęła szereg znanych deweloperów, którzy od razu rozpoczęli prace nad ekskluzywnymi produkcjami dla platformy Xbox. W międzyczasie na rynku pojawił się też Xbox One X, czyli najmocniejsza  konsola do gier na świecie. Microsoft wrócił do gry i znów jest dziś dla Sony godnym rywalem.

Dlatego, choć kolejną wojnę konsol Sony rozpoczyna w koszulce lidera, to Microsoft wcale nie znajduje się na straconej pozycji. W przeszłości kilkakrotnie przekonaliśmy się, że każda generacja konsol to zupełnie nowe rozdanie, a zwycięzca łatwo może stać się przegranym. 

Obie firmy potwierdziły, że jeszcze w tym roku wypuszczą na rynek konsole nowej generacji. Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X mają trafić do sprzedaży w okresie świątecznym. Które z urządzeń ma większe szanse, aby podbić serca graczy? Oto wszystko, co o nich wiemy.

PlayStation 5 logoPlayStation 5 logo fot. Sony

PlayStation 5 i Xbox Series X. Amerykanie znów kombinują z nazwami

W przypadku sprzętu Sony, nazwa nie jest żadnym zaskoczeniem. Na tym polu Japończycy nie eksperymentują. Każda kolejna generacja konsoli otrzymuje po prostu nową cyferkę. Mieliśmy oryginalne PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3 i  PlayStation 4. Pora więc na PlayStation 5.

Microsoftowi zdecydowanie brakuje tej spójności. Po pierwszym Xboksie, Amerykanie wypuścili na rynek Xboksa 360, a następnie Xboksa One, po którym na rynku pojawiły się jego dwa nowe warianty, czyli Xbox One S i Xbox One X. W grudniu ub. roku Phil Spencer ogłosił natomiast, że nowa konsola Microsoftu to Xbox Series X. Później doprecyzował jednak, że to nie do końca prawda. Okazuje się, że najnowszy Xbox to po prostu... Xbox. Nie nadążacie? Ja również.

Jak tłumaczy firma, Xbox Series X ma być jednym z wariantów nowej konsoli. Oznacza to, że Microsoft planuje wypuścić na rynek co najmniej dwa modele. Niektórzy sugerują, że Xbox Series X to droższy i mocniejszy model, a oprócz niego pojawi się również Xbox Series S, czyli tańszy wariant pozbawiony napędu optycznego i kilku innych funkcji.

PlayStation 5 i Xbox Series X. Jak będą wyglądać nowe konsole?

Sony wciąż trzyma nas w niepewności co do ostatecznego wyglądu PlayStation 5. Wiemy już, jak prezentuje się deweloperski model konsoli (sprzęt, na którym twórcy testują gry). Pojawiło się też sporo renderów opartych na mniej lub bardziej wiarygodnych przeciekach. Sugerują one, że tak jak PS4, nowa konsola otrzyma asymetryczną bryłę. Mnie żaden z tych projektów nie zachwyca.

Tak może wyglądać PS5 lub PS5 Development KitTak może wyglądać PS5 lub PS5 Development Kit fot. LetsGoDigital (https://nl.letsgodigital.org/spelcomputers-games/ps5-sony-playstation-5/)

PlayStation 5 z datą premiery wg. Gamer GatePlayStation 5 z datą premiery wg. Gamer Gate fot. Gamer Gate

Playstation 5Playstation 5 Playstation 5

Microsoft odkrył już wszystkie karty. Na gali Game Awards Phil Spencer zaprezentował wygląd konsoli Xbox Series X. Producent zdecydował się na minimalistyczny design. Bryła urządzenia jest prostopadłościanem i przywodzi na myśl gamingowego PC-ta. Phil Spencer podkreślił, że zastosowanie takiego kształtu pozwoli na lepsze odprowadzenie ciepła, co zwiększy wydajność.

Xbox Series XXbox Series X fot. DM

Xbox Series XXbox Series X Microsoft

Xbox Series XXbox Series X Microsoft

Playstation 5 i Xbox Series X. Która z konsol będzie mocniejsza?

Już w dniu swojej premiery PlayStation 4 i Xbox One pod względem specyfikacji technicznej były sprzętami nieco podstarzałymi, co ciągnęło się za nimi przez ostatnie kilka lat. Sony i Microsoft nie chcą drugi raz popełnić tego błędu i obiecują, że ich nowe konsole będą naprawdę potężne.

Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, ale wiemy już, że PlayStation 5 i Xbox Series X pod względem wydajności będą do siebie bardzo zbliżone. Ich sercem ma być zmodyfikowany układ AMD oparty na architekturze ZEN 2 oraz grafika AMD Radeon z architekturą RDNA.

Obydwie konsole celują w rozdzielczość 4K i 60 klatek na sekundę. Sony i Microsoft zgodnie twierdzą jednak, że w niektórych grach uda im się osiągnąć 120 FPS-ów. PS5 i Xbox Series X mają też obsłużyć rozdzielczość 8K. W tę ostatnią obietnicę trudno mi na ten moment uwierzyć.

PlayStation 5PlayStation 5 fot. Sony

Jedną z najważniejszych nowości będzie dysk SSD NVMe, który ma przyczynić się do znacznie szybszego wczytywania poziomów w grach. Podstarzałe dyski SSD są kulą u nogi dla PS4 i Xboksa One, dlatego na tę "małą rewolucję" czekam chyba najbardziej.

PS5 i Xbox Series X mają zapewnić pełne wsparcie dla ray-tracingu. Technologia wstecznego śledzenia promieni światła pozwala na generowanie fotorealistycznych scen. Microsoft chwali się technologią VRR (variable refresh rate), czyli synchronizacją częstotliwości odświeżania ekranu z liczbą FPS-ów, z kolei Sony zwraca uwagę na obecność w PlayStation 5 technologii 3D Audio.

Project ScarlettProject Scarlett fot. Microsoft

PlayStation 5 i Xbox Series X. Co z grami na wyłączność?

Microsoft wprowadził ostatnio sporo konsternacji, gdy jeden z przedstawicieli firmy poinformował, że Xbox Series X - przynajmniej na początku - nie otrzyma żadnych gier na wyłączność. Okazuje się, że wszystkie ekskluzywne tytuły, nad którymi obecnie pracują studia Microsoft Games, będą dostępne również na konsoli Xbox One oraz komputerach z Windowsem 10. To element strategii "Play Anywhere", która zakłada, że gracz powinien mieć wybór, co do sprzętu na którym gra.

Ta strategia może jednak zaszkodzić konsoli Xbox Series X. Nie jest raczej tajemnicą, że to gry są magnesem, który przyciąga nas do konkretnej platformy. Ostatnią wojnę konsol Sony wygrało w dużej mierze dlatego, że rozpieszczało graczy tytułami na wyłączność, takimi jak God of War, Horizon: Zero Dawn czy Until Dawn. A na premierę czekają wciąż Ghost of Tshushima i The Last of Us 2.

Japończycy będą kontynuować swoją strategię również w przypadku PlayStation 5. Trudno dziś jednak przewidzieć, czy już w momencie premiery PS5 otrzyma tytuły, w które nie zagramy na PlayStation 4. Byłaby to dość ryzykowna zagrywka. Japończycy nie mogą zapomnieć o 106 milionach posiadaczy PS4, którzy -  z dnia na dzień - nie ruszą do sklepów po nową konsolę.

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że konsole mają zapewnić graczom wsteczną kompatybilność. Teoretycznie oznacza to, że każda gra, która uruchomimy na PlayStation 4 i Xboksie One, będzie działać na PlayStation 5 oraz Xbox Ones Series X.

Xbox Series X - gry na premierę

 • Halo Infinite (potwiedzona)
 • Senua's Saga: Hellblade II (potwiedzona)
 • Call of Duty: Black Ops 5 (niepotwierdzona)
 • Assassin's Creed 2020 (niepotwierdzona)
 • Watch Dogs Legion (niepotwierdzona)
 • Rainbow Six Quarantine (niepotwierdzona)
 • Gods and Monsters (niepotwierdzona)

PlayStation 5 - gry na premierę

 • Godfall (potwiedzona)
 • Call of Duty: Black Ops 5 (niepotwierdzona)
 • Assassin's Creed 2020 (niepotwierdzona)
 • Watch Dogs Legion (niepotwierdzona)
 • Rainbow Six Quarantine (niepotwierdzona)
 • Gods and Monsters (niepotwierdzona)

PlayStation 5 i Xbox Series X. Która z konsol będzie droższa?

PlayStation 4 w dniu premiery zostało wycenione na 399 dolarów. Z kolei Xbox One wystartował z poziomu 499 dolarów, co nie spotkało się z dobrym przyjęciem. Microsoft szybko obniżył więc cenę urządzenia, wypuszczając na rynek wariant bez kontrolera Kinect za 399 dolarów.

W przypadku PS5 i Xbox Series X 399 dolarów wydaje się nieosiągalnym poziomem. Choćby ze względu na specyfikację obydwu urządzeń. Eksperci prognozują, że absolutne minimum to 449 dolarów, ale bardziej prawdopodobną ceną jest 499 dolarów lub nawet 549 dolarów.

Warto przy tym pamiętać, że Microsoft planuje wypuścić na rynek prawdopodobnie dwa warianty konsoli jednocześnie. Niewykluczone więc, że do sprzedaży trafi tańszy Xbox Series S za 449 dolarów oraz mocniejszy model Xbox Series X za 549 dolarów. To prawdopodobny scenariusz.