PlayStation 5 i Xbox Series X bardzo drogie na premierę? Analityk przyjrzał się kosztom produkcji

O PlayStation 5 i Xbox Series X wiemy już niemal wszystko. Jednak ani Sony, ani Microsoft nie podały kosztów swoich urządzeń. Analityk Niko Partners twierdzi, że nowe konsole będą stosunkowo drogie.
Zobacz wideo

Premiera konsol nowej generacji została zaplanowana na przyszły rok, na okres przedświąteczny. Zarówno Sony, jak i Microsoft ujawniły już większość informacji o swoich urządzeniach, ale wciąż nie wiemy wszystkiego. Xbox Series X został zaprezentowany w całości, nie znana jest jedynie cena. W przypadku PlayStation 5 jest więcej tajemnic - Sony podało już najważniejsze informacje dotyczące działania konsoli, ale nie ujawniło jej wyglądu. Na zdjęciach uchwycono jedynie deweloperską wersję urządzenia. Pojawił się też przeciek co do ceny PS5, został na szczęście szybko zdementowany przez Japończyków. Daniel Ahmad, analityk firmy Niko Partner, przyjrzał się kosztom produkcji konsol nowej generacji, co może dać pogląd na ich cenę sklepową. 

PlayStation 5 i Xbox Series X są stosunkowo drogie w produkcji

Obie konsole mają być potężnymi urządzeniami, co przełoży się na wysokie koszty produkcji. Ahmad wziął pod uwagę ceny komponentów takich jak procesor, karta graficzna, nośniki NVM, pamięć RAM typu GDDR6 i ocenił, że mało prawdopodobne jest stworzenie PlayStation 5 za mniej niż 400 dolarów. Xbox Series X może być jeszcze droższy - koszt jego produkcji to od 460 do 520 dolarów.

To jednak nie oznacza, że w sklepach trzeba będzie tyle zapłacić. Jak zauważa Ahmad producenci są gotowi na dołożenie do interesu, szczególnie, że ostatnia generacja mocno rozwinęła model biznesu oparty na subskrypcjach takich usług jak PS Plus, Xbox Live czy Xbox Game Pass.

Nawet przy poprzednich generacjach Sony sprzedawało konsole po kosztach, wiedząc, że zwróci im się to dzięki sprzedaży gier. PlayStation 4 przy premierze kosztowało 299,99 dolarów i zaczęło zwracać się już po kilku miesiącach, na początku 2014 roku. Z kolei do każdego PlayStation 3, Sony musiało dokładać początkowo 300 dolarów (koszt produkcji to 800 dolarów).

Trudno wnioskować z tego, ile konsola będzie kosztowała w Polsce. PlayStation 4 było niemal dwa razy droższe niż prosty przelicznik z dolara na złotówki i w Polsce kosztowało 1799 zł w dniu premiery. 

Więcej o: