Usługa jest dobrowolna i darmowa. Urzędnicy przekonują, że jeśli podamy informacje o sobie do Rejestru Danych Kontaktowych, będą mogli do nas zadzwonić lub napisać maila na przykład o kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego. Minister cyfryzacji podkreśla, że Rejestr spotkał się z dobrym przyjęciem przez obywateli - odkąd w grudniu pojawił się w użyciu, urzędnicy rejestrują ponad 22 tys. wpisów dziennie.
Jak wyliczyli moi współpracownicy, w ciągu 45 dni codziennie wpisów dokonywały przeciętnie 22 222 osoby. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że nie jest to jeszcze mocno spopularyzowana usługa
- podsumował Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji. I dodał:
Dotychczas jeżeli urzędy nawet miały dane kontaktowe to czasem i tak wolały wysłać pismo. Tutaj wskazujemy urzędowi, że chcę, aby kontakt w danej sprawie był telefoniczny lub mailowy, o ile nie wynika z jakiś przepisów, że droga papierowa jest konieczna. Chcę otrzymywać informacje tą drogą, bo jestem zajęty, nie mieszkam w miejscu zameldowania, albo przebywam za granicą.
Do rejestru można się dopisać na stronie gov.pl. Wcześniej trzeba jednak założyć Profil Zaufany, czyli mieć podpis elektroniczny lub e-dowód. Można również wypełnić formularz w gminie. Jak podkreśla resort, dane w każdej chwili można zmienić lub usunąć.
Nowy portal dane.gov.pl czy Rejestr Danych Kontaktowych to nie jedyne pomysły Ministerstwa Cyfryzacji, na których popularność resort liczy. Innym, mocno komunikowanym już w zeszłym roku, jest elektroniczne prawo jazdy. Dokument w tradycyjnym wydaniu już w 2020 r. może stać się przeżytkiem. Tego przynajmniej chciałby minister Marek Zagórski.
Elektroniczne prawo jazdy ma działać na podobnych zasadach jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który funkcjonuje od 1 października 2018 r. Podczas kontroli drogowej policjanci będą mogli sprawdzić w elektronicznym systemie, czy nasze prawo jazdy jest ważne. Digitalizacja dokumentu jest możliwe przez wykorzystanie aplikacji mobilnej mObywatel, w której znajdują się dane tożsamości, takie jak imię i nazwisko, nr PESEL, nr dowodu itd. Pojawienie się elektronicznej wersji prawa jazdy w 2020 r. będzie uzależnione od tego, czy resort cyfryzacji porozumie się z Ministerstwem Infrastruktury.