Poznaliśmy możliwą cenę iPhone'a SE 2. Tanio nie będzie, ale to i tak świetna okazja

Bartłomiej Pawlak
Nowe przecieki na temat iPhone'a SE 2 sugerują, że sprzęt zostanie wyceniony na 399 dolarów. Cena w Polsce może więc przekroczyć nawet 2000 zł. Tanio nie będzie, jednak kolejny telefon od Apple i tak może być nie lada okazją.
Zobacz wideo

Na temat Apple można usłyszeć wiele sprzecznych opinii, ale chyba wszyscy zgodzą się z tym, że produkty tego producenta do tanich nie należą. Każdy, nawet nieco gorzej wyposażony iPhone, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Dlatego wielu fanów marki Apple z niecierpliwością wyczekuje następcy iPhone'a SE, czyli modelu w przystępnej cenie. Niestety z wypuszczeniem iPhone'a SE 2 kalifornijski producent zwleka od trzech lat. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się, że takie urządzenie jest coraz bliżej. Co więcej, teraz poznaliśmy prawdopodobną cenę telefonu.

iPhone SE 2 ma kosztować 400 dolarów

Jak wynika z raportu Fast Company, iPhone SE 2 (nazywany też iPhonem 9) ma kosztować w USA 399 dolarów. W przeliczeniu daje to 1560 zł (oczywiście netto). Doliczając polski podatek VAT cena wzrasta do 1920 zł, czyli ostatecznie mogłaby wynieść 1999 zł lub nawet nieco więcej.

W porównaniu do cen smartfonów z Androidem ze średniej i wyższej półki, 2000 zł to dość sporo. Większość bardzo wydajnych i mocno wyposażonych urządzeń od np. Samsunga, Huawei czy (a może przede wszystkim) Xiaomi kupimy nieco lub nawet dużo taniej. Dla przykładu najmocniejszy ze średniaków Samsunga (Galaxy A80) kosztuje ok. 1900 - 2000 zł, a flagowiec Xiaomi (Mi 9T Pro) to wydatek rzędu 1700 -1800 zł. Większości typowych średniaków bliżej jednak do granicy 1000 zł.

W świecie Apple, 400 dolarów (lub 2000 zł) to jednak grosze. Dość stary już iPhone XR kosztuje przecież 600 dolarów (w Polsce 3150 zł), a na zeszłorocznego iPhone'a 11 trzeba odłożyć 100 dolarów więcej (u nas 3600 zł). W porównaniu do tych smartfonów iPhone SE 2 jawi się niczym niezwykła okazja i zdecydowanie najbardziej przystępny cenowo klucz do świata iOS.

 

iPhone SE 2 - znamy specyfikację

Z poprzednich przecieków znamy też już przypuszczalną specyfikację iPhone'a SE 2. Nieoficjalnie mówi się, że iPhone SE 2 dostanie zeszłoroczny procesor Apple A13 Bionic, który wcześniej znalazł się w iPhone'ach 11. Pamięci RAM ma być 3 GB, a na pleckach urządzenia znajdziemy tylko jeden aparat. Ekran ma mieć 4,7 cala, więc wciąż będzie bardzo mały, a obudowa ma nawiązywać do tej, znanej z iPhone'a 8. Możemy też spodziewać się gigantycznych ramek wokół wyświetlacza, pod którym umieszczony zostanie przycisk główny z czytnikiem linii papilarnych.

Specyfikacja może nie wygląda imponująco, jednak na potrzeby systemu iOS powinna w zupełności wystarczyć. Wielu użytkowników powinno też ucieszyć zastosowaniem bardzo małego (jak na dzisiejsze czasy) ekranu. Niestety wszystko wskazuje na to, że Apple zastosuje dość archaiczny design.

Premiera iPhone'a SE 2 odbędzie się najprawdopodobniej w połowie marca. Produkcja smartfona rusza podobno jeszcze w tym miesiącu.

Więcej o: