Starlink już dzisiaj wieczorem nad Polską. Elon Musk wysyła w kosmos kolejne 60 satelitów [TRANSMISJA]

Już w środę wieczorem nad Polskim niebem powinny być widoczne satelity Starlink. SpaceX, firma Elona Muska, wysyła transport kolejnych urządzeń na orbitę. Całość wydarzenia będzie transmitowana na YouTube.

Starlink to małe satelity, które firma SpaceX umieszcza na niskiej orbicie. Przedsiębiorstwo należy do Elona Muska, który dzięki 12 tys. satelitom chce wszystkim zapewnić szybki internet z każdego miejsca na ziemi. Póki co, na orbicie znalazło się 300 satelitów Starlink, wyniesionych w sześciu transportach. Mimo tak względnie małej liczby urządzeń już teraz astronomowie podnoszą problem, jakim jest zaburzenie obserwacji nieba przez Starlinki, ze względu na to jak nisko są umieszczone.

Zobacz wideo Falcon Heavy. Kolejny sukces rakiety Elona Muska

Starlink dzisiaj na niebie. SpaceX wynosi kolejne 60 satelitów [TRANSMISJA]

SpaceX po opóźnieniu, dzisiaj wystrzeli rakietę Falcon 9 z misją Starlink-7. Początkowo miało się to zdarzyć 21 kwietnia. Rakieta wyniesie na niską orbitę kolejne 60 satelitów Starlink.

Start misji przewidziany jest na godzinę 21:37 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Satelity oddzielą niecałe 15 min po starcie, informuje portal SpaceX.com.pl. Nad Polską powinny być widoczne 20-30 min po starcie. Zobaczycie je, obserwując niebo w kierunku zachodnim lub południowo-zachodnim. Całość wydarzenia będzie transmitowana na YouTube, ale można też start satelity oglądać na naszej stronie, uruchamiając poniższe wideo. 

 

Rakieta Falcon 9, która zostanie użyta do tranportu, brała udział wcześniej już w trzech misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku oraz Starlink-4 w styczniu 2020 roku. To ilustruje ścieżkę, jaką obrał w biznesie kosmicznym Elon Musk, który pragnie, by jego urządzeń można było użyć więcej niż raz.

Po raz kolejny zostaną użyte osłony ładunków, z których skorzystano podczas misji AMOS-17 w sierpniu ubiegłego roku. Po ich odłączeniu SpaceX spróbuje ponownie je odzyskać, dzięki siatkom na statkach Ms. Tree oraz Ms. Chief. Z kolei boostery rakiety wylądują na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Więcej o: