Starlink już dzisiaj wieczorem nad Polską. Elon Musk wysyła w kosmos kolejne 60 satelitów [TRANSMISJA]

Już w środę wieczorem nad Polskim niebem powinny być widoczne satelity Starlink. SpaceX, firma Elona Muska, wysyła transport kolejnych urządzeń na orbitę. Całość wydarzenia będzie transmitowana na YouTube.

Starlink to małe satelity, które firma SpaceX umieszcza na niskiej orbicie. Przedsiębiorstwo należy do Elona Muska, który dzięki 12 tys. satelitom chce wszystkim zapewnić szybki internet z każdego miejsca na ziemi. Póki co, na orbicie znalazło się 300 satelitów Starlink, wyniesionych w sześciu transportach. Mimo tak względnie małej liczby urządzeń już teraz astronomowie podnoszą problem, jakim jest zaburzenie obserwacji nieba przez Starlinki, ze względu na to jak nisko są umieszczone.

Zobacz wideo Falcon Heavy. Kolejny sukces rakiety Elona Muska

Starlink dzisiaj na niebie. SpaceX wynosi kolejne 60 satelitów [TRANSMISJA]

SpaceX po opóźnieniu, dzisiaj wystrzeli rakietę Falcon 9 z misją Starlink-7. Początkowo miało się to zdarzyć 21 kwietnia. Rakieta wyniesie na niską orbitę kolejne 60 satelitów Starlink.

Start misji przewidziany jest na godzinę 21:37 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Satelity oddzielą niecałe 15 min po starcie, informuje portal SpaceX.com.pl. Nad Polską powinny być widoczne 20-30 min po starcie. Zobaczycie je, obserwując niebo w kierunku zachodnim lub południowo-zachodnim. Całość wydarzenia będzie transmitowana na YouTube, ale można też start satelity oglądać na naszej stronie, uruchamiając poniższe wideo. 

 

Rakieta Falcon 9, która zostanie użyta do tranportu, brała udział wcześniej już w trzech misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku oraz Starlink-4 w styczniu 2020 roku. To ilustruje ścieżkę, jaką obrał w biznesie kosmicznym Elon Musk, który pragnie, by jego urządzeń można było użyć więcej niż raz.

Po raz kolejny zostaną użyte osłony ładunków, z których skorzystano podczas misji AMOS-17 w sierpniu ubiegłego roku. Po ich odłączeniu SpaceX spróbuje ponownie je odzyskać, dzięki siatkom na statkach Ms. Tree oraz Ms. Chief. Z kolei boostery rakiety wylądują na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Więcej o:
Komentarze (96)
Starlink widoczne dzisiaj wieczorem nad Polską. Elon Musk wysyła w kosmos kolejne 60 satelitów [TRANSMISJA]
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 16 razy 12

  A przecież można te miliardy przeznaczyć na TVPdezInfo i na wyposażenie ZOMO w broń ostrą, gdyby ktoś fikał!

 • ochujek

  Oceniono 29 razy 9

  Katolicy oburzają się bo niebo należy niby do Wojtyły. Trochę im miesza tęcza pojawiająca się po burzach.

 • jkmjkm

  Oceniono 44 razy 8

  Mam nadzieję, że wkrótce spłoną. Wyobrażacie sobie nocne niebo zaśmiecone setkami takich obiektów?

 • pan_glosny

  Oceniono 7 razy 7

  To też może być sposób na ominięcie tzw. "narodowego" internetu jak w Rosji czy Chinach.

 • naturelovers

  Oceniono 18 razy 6

  Widziałem. Raz zobaczyć fajnie. Perspektywa, że moje dzieci zamiast gwiazd będą widzieć same satelity jest jednak smutna. Jeszcze za ich życia ma być tyle samo widocznych satelitów, co widocznych gołym okiem gwiazd.

 • aerofan

  Oceniono 8 razy 4

  Co za głupoty. Od kilku dni można obserwować bo ładne niebo. Dziś od 21.01 praktycznie pionowo nad nami przez pół godziny. A to co wystrzelą o 21.37 będzie słabo widocznie raczej.

 • franekzjanek

  Oceniono 7 razy 3

  .
  Wczoraj już latały ..całe pociągi
  .

 • credit28

  Oceniono 4 razy 2

  Przez te satelity kury przestaną mi się nieść, świnie prosić, krowy cielić. Chłop z chłopem spać będą, baba z babą, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie. Sodoma i Gomora

 • Mieczyslaw Cholewa

  Oceniono 18 razy 2

  Jak czytam te wpisy że 5 G jest zabójcze,a satelity Muska zasmiecą niebo to myślę że może najlepiej wyłączyć Internet, telefonię GSM i będzie super.Tylko jak opublikujecie swoje debilne komentarze,co zrobią płaskoziemcy i antyszepionkowcy,no co oni zrobią?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX