Takiego telefonu jeszcze nie było. Samsung Galaxy A Quantum ma kwantowy czip. Jest nie do złamania

Samsung razem z SK Telecom przedstawił nowy smartfon. Urządzenie wyposażono w kwantowy generator liczb losowych, dzięki czemu zaszyfrowane w nim dane są praktycznie niemożliwe do złamania. Samsung Galaxy A Quantum to pierwszy taki smartfon na rynku.

Bezpieczeństwo smartfonów to dla wielu osób sprawa priorytetowa. To już nie tylko telefon, ale nasza przenośna baza danych, a także klucz weryfikacyjny do wielu kont, gdzie wymagana jest dwustopniowa autoryzacja. Szczególnie narażeni są biznesmeni, dla których smartfon stał się głównym narzędziem pracy. Wielu z nich wybierało iPhone'y ze względu na ich bezpieczeństwo i politykę Apple. Jednak nawet ich telefony nie są w pełni bezpieczne, o czym świadczą ujawnione niedawno ataki na wysoko postawionych prezesów korporacji, korzystających właśnie z iPhone'ów.

Możliwe, że teraz głównym wyborem biznesmenów stanie się Samsung, ponieważ koreański producent zaprezentował smartfona, którego w zasadzie nie da się złamać.

Zobacz wideo Aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane

Samsugn Galaxy A Quantum to pierwszy smartfon z układem kwantowym

Samsung Galaxy A Quantym został stworzony we współpracy z koreańskim operatorem SK Telecom, odpowiedzialnym za układ kwantowy. Stworzyła go szwajcarska filia firmy telekomunikacyjnej, ID Quantique. Jest to czip SKT IDQ S2Q000, informuje GSM Arena

Ma on wymiary 2,5 mm x 2,5 mm, co czyni go najmniejszym kwantowym generatorem liczb losowych. To dzięki niemu, dane na telefonie zaszyfrowane są w taki sposób, że nielegalne uzyskanie do nich dostępu jest praktycznie niemożliwe. S2Q000 emituje fotony dzięki diodzie LED. Te następnie są przychwytywane przez sensor CMOS, a kwantowe właściwości światła zapewniają możliwość tworzenia prawdziwie nieprzewidywalnych ciągów znaków. To pozwala m.in. szyfrować dane używane podczas autoryzacji mobilnych płatności.

Kwantowy Generator Liczb Losowych SKT IDQ S2Q000Kwantowy Generator Liczb Losowych SKT IDQ S2Q000 fot. Samsung

Samsung Galaxy A Quantum bazuje na Galaxy A71 5G. Ma więc procesor Exynox 980 SoC, 6,7- calowy wyświetlacz FullHD+ Infinity-0 Super AMOLED oraz czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran. Wyposażono go w cztery kamery z tyłu (64 Mpx najmocniejsza matryca) oraz jedną z przodu (32 Mpx). Pracuje na One UI bazującym na Androidzie 10.

Więcej o:
Komentarze (24)
Samsung stworzył najbezpieczniejszy telefon świata? Galaxy A Quantum wyposażono w kwantowy czip
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 9 razy 7

  Podobno iPhona nie dało się złamać, tego, co go terrorysta miał. Dało się, zajęło to kilka godzin i uszczupliło konto FBI o bańkę dolców, choć potem się okazało, ze usługa jest warta kilkanaście tysięcy max...
  Smutna prawda jest taka, że to marketing, bo nie trzeba kwantowego generatora liczb pseudolosowych, żeby zaimplementować mocne hasło do szyfrowania danych. Oczywiście 'losowość' liczb wygenerowanych w opisywany sposób jest wyższa, niż z generatora czysto softwarowego, który jednak działa w oparciu o algorytm, jednak liczb o bardzo wysokim poziomie przypadkowości może dostarczyć nawet... wbudowane w telefon radio UKF, dostarczajac do generowania wyniku radiowego szumu tła, kwestia oprogramowania. No ale 'kwantowość' się lepiej sprzeda.

 • m.godwin

  Oceniono 5 razy 5

  Od dawna mam taki "kwantowy chip" wbudowany w laptopa. Producent nazwał go "kamerą internetową" i miał wobec niego inne plany. Ale z odpowiednim oprogramowaniem potrafi robić dokładnie to, co ten opisany w artykule. W telefonie też mam taki, ale w telefonie jest mi do niczego nie potrzebny.

 • radon13

  Oceniono 7 razy 3

  Wg mnie bzdura . sam generator nie musi być cudowny tylko w miarę losowy . Problem jest w implementacji szyfrowania a nie generatorze. Nie od złamania sa kwantowe kanały łącznosci ale to kompletnie co innego.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 8 razy 2

  Śwagier na codzień fedruje na grubie i mówi że nie ma smartfona którego nie złamie! Fakt kawał chłopa, ze 110 kg, a i parę w łapach od wieloletniego machania łopatą i kilofem to ma!

 • vounsky

  Oceniono 5 razy 1

  The QRNG chipset, which is separate from the SoC, contains a light-emitting diode and an image sensor. ID Quantique explains that thanks to quantum noise, the LED emits a random number of photons. These are captured and counted by the image sensor’s pixels, providing a series of random numbers that are fed to a random bit generator algorithm, thereby further distilling the "entropy of quantum origin" to create completely unpredictable random bits.

 • miky

  Oceniono 3 razy -1

  Po pierwsze podstawowa zasada kryptologii brzmi: każdy szyfr da się złamać. Kwestia czasu (tu pewnie tysiące lat) i kosztów (adekwatnie).
  Po drugie to i tak nie ma znaczenia jeżeli deszyfracja następuje na tym samym urządzeniu. To tak, jakby świetnie zabezpieczony list w kopercie czytać pod kamerą monitoringu i dla pewności latarnią.

 • stalowy_jez

  Oceniono 3 razy -1

  czy uniwersalne haslo do otwierania bez zlamaniua juz zostalo przeslane do FBI ?

 • mialczynski_1

  Oceniono 3 razy -1

  A jak pociagnę go z buta, to się złamie?

 • artau

  Oceniono 3 razy -1

  producent zaprezentował smartfona, którego w zasadzie nie da się złamać.
  A w kwasie da się złamać? Może go w imadło i młotkiem po szkiełku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX