Takiego telefonu jeszcze nie było. Samsung Galaxy A Quantum ma kwantowy czip. Jest nie do złamania

Samsung razem z SK Telecom przedstawił nowy smartfon. Urządzenie wyposażono w kwantowy generator liczb losowych, dzięki czemu zaszyfrowane w nim dane są praktycznie niemożliwe do złamania. Samsung Galaxy A Quantum to pierwszy taki smartfon na rynku.

Bezpieczeństwo smartfonów to dla wielu osób sprawa priorytetowa. To już nie tylko telefon, ale nasza przenośna baza danych, a także klucz weryfikacyjny do wielu kont, gdzie wymagana jest dwustopniowa autoryzacja. Szczególnie narażeni są biznesmeni, dla których smartfon stał się głównym narzędziem pracy. Wielu z nich wybierało iPhone'y ze względu na ich bezpieczeństwo i politykę Apple. Jednak nawet ich telefony nie są w pełni bezpieczne, o czym świadczą ujawnione niedawno ataki na wysoko postawionych prezesów korporacji, korzystających właśnie z iPhone'ów.

Możliwe, że teraz głównym wyborem biznesmenów stanie się Samsung, ponieważ koreański producent zaprezentował smartfona, którego w zasadzie nie da się złamać.

Zobacz wideo Aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane

Samsugn Galaxy A Quantum to pierwszy smartfon z układem kwantowym

Samsung Galaxy A Quantym został stworzony we współpracy z koreańskim operatorem SK Telecom, odpowiedzialnym za układ kwantowy. Stworzyła go szwajcarska filia firmy telekomunikacyjnej, ID Quantique. Jest to czip SKT IDQ S2Q000, informuje GSM Arena. 

Ma on wymiary 2,5 mm x 2,5 mm, co czyni go najmniejszym kwantowym generatorem liczb losowych. To dzięki niemu, dane na telefonie zaszyfrowane są w taki sposób, że nielegalne uzyskanie do nich dostępu jest praktycznie niemożliwe. S2Q000 emituje fotony dzięki diodzie LED. Te następnie są przychwytywane przez sensor CMOS, a kwantowe właściwości światła zapewniają możliwość tworzenia prawdziwie nieprzewidywalnych ciągów znaków. To pozwala m.in. szyfrować dane używane podczas autoryzacji mobilnych płatności.

Kwantowy Generator Liczb Losowych SKT IDQ S2Q000Kwantowy Generator Liczb Losowych SKT IDQ S2Q000 fot. Samsung

Samsung Galaxy A Quantum bazuje na Galaxy A71 5G. Ma więc procesor Exynox 980 SoC, 6,7- calowy wyświetlacz FullHD+ Infinity-0 Super AMOLED oraz czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran. Wyposażono go w cztery kamery z tyłu (64 Mpx najmocniejsza matryca) oraz jedną z przodu (32 Mpx). Pracuje na One UI bazującym na Androidzie 10.

Więcej o: