Surface Duo jednak w tym roku. Znamy cenę składanego smartfona Microsoftu. Sprzęt nie zachwyca

Daniel Maikowski
Microsoft zdradził szczegóły dotyczące swojego składanego smartfona. Surface Duo trafi do sprzedaży 10 października br. w cenie 1 399 dolarów. Specyfikacja nie zachwyca.
Zobacz wideo

Firma z Redmond po raz pierwszy zaprezentowała Surface Duo w październiku ub. roku. Później o urządzeniu  zrobiło sie podejrzanie cicho, a w pewnym momencie wydawało się nawet, że pandemia koronawirusa doprowadzi do przesunięcia jego premiery na 2021 rok.

Tak jednak się nie stało. Microsoft zdradził własnie, że jego składany smartfon trafi do sprzedaży za kilka tygodni, a dokładnie 10 października. Przedsprzedaż urządzenia na oficjalnie stronie producenta już się rozpoczęła, a Surface Do wyceniono na 1 399 dolarów.

Microsoft Surface DuoMicrosoft Surface Duo Microsoft Surface Duo

Surface Laptop 3Oto Surface Pro X, Surface Laptop 3 oraz Surface Pro 7. Wysyp nowości od Microsoftu

Microsoft Surface Duo - smartfon inny niż wszystkie?

Surface Duo już pod względem designu wyróżnia się na tle innych "składaków", takich jak choćby Samsung Galaxy Fold czy Huawei Mate X. Urządzenie  wyposażono w dwa ekrany AMOLED o przekątnej 5,6-cala (1800 x 1350 px), które połączono ze sobą zawiasem 360 stopni. Po otwarciu smartfona dysponujemy przestrzenią roboczą o przekątnej 8,1-cala i proporcjach 3:2.

Na każdym z ekranów możemy uruchomić jednocześnie dwie aplikacje. Gdy telefon ustawimy w trybie "landscape", to jeden z ekranów może też pełnić funkcję klawiatury bądź kontrolera do gier.

Specyfikacja Surface Duo - mówiąc delikatnie - nie zachwyca. Szczególnie jesli porównamy go z zaprezentowany niedawno Samsungiem Galaxy Fold 2. Urządzenie zostało wyposażone w układ Snapdragon 855, 6 GB RAM oraz 128 lub 256 GB pamięci na dane użytkownika (brak slotu kart microSD). Bateria o pojemności 3577 mAh i ładowanie 18 W również raczej nie imponują.

A to nie koniec "braków" w Surface Duo, bo sprzęt został także pozbawiony przydatnego modułu NFC, co w praktyce oznacza, że urządzenie Microsoftu nie obsłuży płatności mobilnych. Sytuacji nie poprawia pojedynczy aparat o przeciętnej rozdzielczości 11 Mpix (jasność f/2.0).

Surface Duo będzie pracować pod specjalną wersją systemu Android, która została dostosowana do pracy na dwóch wyświetlaczach jednocześnie.

Microsoft Surface DuoMicrosoft Surface Duo Microsoft Surface Duo

Surface Duo będzie niszowym smartfonem

Surface Duo to bez wątpienia ciekawy telefon, które wyróżnia się z tłumu oryginalnym designem. Trudno jednak jest mi znaleźć odpowiedź na pytanie o to, do kogo tak właściwie adresowany jest ten sprzęt. Duo nie zachwyca specyfikacją, a jego możliwości zostały dodatkowo okrojone przez brak NFC. Warto również dodać, że w czasie gdy Microsoft eksperymentuje z dwoma ekranami, jego konkurenci z branży wypuszczają już na rynek smartfony ze składanym wyświetlaczem.

Problemem może okazać się również dostępność Surface Duo. Póki co, sprzęt oferowany jest w przedsprzedaży jedynie na rynku amerykańskim (sieć AT&T, sklep Microsoftu i  Best Buy. Na ten moment nie wiadomo, czy i kiedy urządzenie trafi do Europy, a w tym do Polski. A jeśli trafi, to jego cena może okazać się nie do przełknięcia. Surface Duo kosztuje 1 399 dolarów, co (po dodaniu podatków i "ocleniu") może przełożyć się na kwotę w okolicach 6,5-7 tys. złotych.