Licznik elektromobilności. Po polskich drogach jeździ już 13 tys. samochodów elektrycznych

Jak wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM na koniec lipca 2020 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 13 057 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy 2020 r. przybyło ich o 78 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

- Z perspektywy kilkumiesięcznego spowolnienia w branży motoryzacyjnej wywołanego okresem pandemii, cieszy rosnące zainteresowanie pojazdami z alternatywnymi napędami. Pozostaje mieć nadzieję, że ten trend utrzyma się i samochodów elektrycznych będzie przybywać, choć dotychczasowa liczba wniosków o dopłaty w ramach programów: "Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber" pokazuje, że założenia kolejnych programów wsparcia elektromobilności powinny być w znacznym stopniu zmodyfikowane - podkreślał Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, cytowany w komunikacie

Rośnie liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach

Jak czytamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, pod koniec lipca 2020 r. po polskich drogach jeździło 13 057 elektrycznych samochodów osobowych, z których 55 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) - 7 231 szt., a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) - 5 826 szt. Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 621 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca osiągnęła liczbę 7 748 szt.

licznik_elektromobilnosci_2020-06_grafika_489x275pxlicznik_elektromobilnosci_2020-06_grafika_489x275px Fot. PZPM / PSPA

Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce liczył 335 szt. Przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku flota elektrobusów powiększyła się o 106 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. oznacza to zmianę o 172 proc. r/r.

Zobacz wideo Skoda Superb iV - test hybrydy typu plug-in [Virtual Showroom]

Więcej stacji ładowania pojazdów

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec lipca w Polsce funkcjonowały 1 224 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2 319 punktów). 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym, a 67 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W lipcu uruchomiono 30 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (61 punktów).

Czytaj też: Dlaczego Izera? Wyjaśniamy skąd pochodzi nazwa pierwszego polskiego samochodu elektrycznego

- Lipiec był - obiektywnie oceniając - miesiącem bez precedensu w historii polskiej elektromobilności. Po pierwsze, wdrożono program dopłat - pilotażowy i wymagający korekt, lecz sam fakt jego uruchomienia jest dla branży niezwykle istotny - oceniał Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA. - Oprócz tego, odnotowujemy stały rozwój infrastruktury ładowania oraz wzrost liczby rejestracji samochodów zelektryfikowanych - i to wszystko w trudnym okresie trwającej pandemii - podkreślał.

Więcej o: