Kymeta powstała w 2012 roku. Firma rozwija satelity niskoorbitalne, anteny, które można przyczepić do dowolnej powierzchni oraz system, który pozwoli je obsłużyć, informuje branżowy portal Venture Beat. Urządzenia mają służyć do zapewnienia internetu w miejscach, gdzie klasyczna łączność nie działa lub się nie sprawdza, na przykład w elektrowniach wiatrowych czy słonecznych.
To projekt podobny i konkurencyjny dla satelitów Starlink od SpaceX, firmy Elona Muska. Planuje on wynieść na orbitę dziesiątki tysięcy małych satelitów, które zapewnią internet w każdym zakątku świata. Podobny program zaczyna realizować Amazon. Firma właśnie dostała zgodę od Federalnej Komisji Łączności, na wdrożenie Projektu Kuiper.
Miliarder inwestuje i wspiera firmę od początku jej istnienia. W 2012 roku przekazał im 12 mln dolarów w rundzie inauguracyjnej zbiórki funduszy. Następnie przekazał najwięcej w zbiórce serii D, gdy zebrano 62 mln dolarów. Wczoraj ogłoszono kolejną zbiórkę, w której uzyskano 85,2 mln dolarów, z czego 78,5 mln przekazał sam Gates.
Kymeta wysyła anteny już od 2017 roku. Obecni, umiejscowione są one w 20 krajach na całym świecie. Anteny można przytwierdzić do dowolnej powierzchni. Dzięki temu, że nie mają one żadnej ruchomej części, mogą znieść przeciążenie o sile kilkuset G i wciąż działać. Miesięczny koszt użytkowania wynosi 999 dolarów. W tej cenie Kymeta zapewnia sprzęt, łączność oraz oprogramowanie, gwarantujące stałe połączenie 24/7 w dowolnej części świata. Kymeta może przełączać się między siecią komórkową i satelitarną, w zależności od tego, które połączenie będzie silniejsze.