Satelity Starlink znów zostaną wyniesione na orbitę. Będą widoczne w Polsce

olejna partia satelitów Starlink zostanie w czwartek umieszczona na orbicie naszej planety. Standardowo na orbicie znajdzie się 60 nowych kosmicznych urządzeń. Satelity będą widoczne także w Polsce.

SpaceX regularnie wysyła kolejne ładunki satelitów Starlink. Elon Musk docelowo chce stworzyć konstelację 12 tys. Obecnie po niebie krąży ich ponad 600. Na orbitę wynosi je rakieta Falcon 9, która jednorazowo zabiera 60 satelitów. W czwartek 17 września wystartuje kolejna partia urządzeń. Start odbędzie się w centrum kosmicznym na Florydzie o 20:17 czasu polskiego. Od rakiety oddzielą się po 15 minutach. 

Starlink widoczne dzisiaj w Polsce

Starlinki będą widoczne także dzisiaj w Polsce. Będzie można je zobaczyć około 20:32.

Najlepsze warunki do obserwacji będzie miała zachodnia Polska. Przelot satelitów nad Polską rozpocznie się ok. godziny 20:38 i będzie widoczny do godziny 20:43. Będzie to jedyny przelot widoczny w tym dniu, natomiast jest wielka szansa na to, że w kolejnych dniach będziemy widzieli na nocnym niebie kosmiczny pociąg

- informuje portal NocneNiebo.pl.

Warto ich dzisiaj wypatrywać, gdyż może być to jedna z ostatnich okazji na obserwację. Elon Musk poinformował ostatnio, że niedługo Starlinki nie będą tak jasne, by nie przeszkadzać astronomom. 

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Starlink zapewni internet satelitarny na całym świecie

Te 12 tys. satelitów Starlink ma zbudować sieć, która zapewni dostęp do internetu w każdym miejscu na świecie. Satelitarny internet Muska niedługo rozpoczyna pierwsze testy. Będą one jednak ograniczone do wąskiego wycinka świata, do którego niestety nie zalicza się Europa. Zamknięte testy miały ruszyć jeszcze w to lato, a publiczne niedługo później. Internet od Elona Muska będzie płatny - 3 dolary opłaty startowej i 2 dolary miesięcznego abonamentu. 

Więcej o: