USA. Kalifornia zakaże sprzedaży samochodów na benzynę i ropę. Nowe auta będą zeroemisyjne

Kalifornia wydała rozporządzenie, które niebawem zakaże kupna nowych aut spalinowych. Wszystkie samochody kupione w tym stanie po 2035 roku będą musiały być zero emisyjne.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej i plany dotyczące zeroemisyjności to jeden z najważniejszych tematów na całym świecie. Do ogłoszenia swoich planów zobowiązane są kraje Unii Europejskiej. Chiny swój harmonogram podały wczoraj. Kolejny krok w stronę neutralności klimatycznej wykonała też Kalifornia. 

USA. Kalifornia wprowadza zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Amerykańskie media, m.in. "Wall Street Journal" czy portal Techcrunch informują o nowym rozporządzeniu gubernatora Kalifornii. Gavin Newsom zdecydował, że nowe samochody osobowe oraz ciężarowe kupione od początku 2035 roku będą musiały być zero emisyjne. Oznacza to, że w ciągu 15 lat w najbogatszym stanie USA nie będzie można kupić samochodów spalinowych.

W serii tweetów Newsom pisze, że musimy podejmować odważne działania, a samochody nie powinny powodować u dzieci astmy, ani pogarszać pożarów lasów czy przyśpieszać topnienia lodowców oraz podnoszenia poziomu wód. To szczególnie ważne w Kalifornii, gdzie samochody odpowiadają za 50 proc. emisji gazów cieplarnianych i generują 80 proc. smogu zanieczyszczającego powietrze. Tym samym Kalifornia dołączyła do 15 innych krajów, które podpisały takie samo zobowiązanie. 

Ruch ten chciał zablokować prezydent Trump. Samochody spalinowe wciąż będzie można sprzedawać na rynku wtórnym, a ich posiadanie nie będzie zakazane. Administracja prezydenta USA nie złożyła jeszcze broni i będzie walczyła o cofnięcie aktu. Gubernator 

Zobacz wideo Minister środowiska o milionie elektrycznych aut: Lasy Państwowe kupiły 16. Od czegoś trzeba zacząć

Transformacja energetyczna może przyspieszyć w Polsce

Być może takie zmiany nadejdą także w Polsce. W rozprawie 22 września polski sąd po raz pierwszy przyznał, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem, a środowisko dobrem wspólnym, o które musimy walczyć razem. Te bezprecednsowe słowa zostały wypowiedziane podczas pierwszej rozprawy w sprawie, jaką wytoczyła PGE fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Więcej o: