CD Projekt potwierdza: Pozew za problemy z grą Cyberpunk 2077. Firma zapowiada "aktywną obronę"

Do jednego z amerykańskich sądów trafił pozew zbiorowy przeciwko CD Projektowi. Dotyczy on problemów z premierą gry Cyberpunk 2077. Jego autorzy zarzucają polskiej spółce m.in. wprowadzanie klientów w błąd. CD Projekt zapowiada "aktywną obronę przed roszczeniami".

CD Projekt w oficjalnym komunikacie potwierdził, że otrzymał potwierdzenie złożenia przed Sądem Okręgowym USA dla okręgu Centralnej Kalifornii pozwu zbiorowego. Pozywający domagają się w nim ustalenia na drodze sądowej czy działania spółki związane z premierą gry Cyberpunk 2077 stanowią naruszenie przepisów federalnych, poprzez m.in. wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie.

Treść pozwu nie określa wartości roszczenia. Spółka podejmie aktywną obronę przed wszelkimi tego typu roszczeniami

- czytamy w komunikacie.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się doniesienia o kilku pozwach zbiorowych przeciwko spółce CD Projekt. Bloomberg informował o takich działaniach ze strony kancelarii: The Schall Law Firm i Rosen Law Firm. Według Yahoo podobny pozew szykuje Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz.

Główny zarzut przewijający się w tych pozwach dotyczy rzekomego wprowadzania akcjonariuszy w błąd i prezentowania niepełnego obrazu sytuacji w związku z premierą Cyberpunka 2077. Chodzi m.in. o sugestie jakoby gra działała w sposób zadowalający na wszystkich platformach sprzętowych.

Burzliwa premiera Cyberpunka 2077. Problemy z wersją na konsole

Cyberpunk 2077, który swoją premierę miał na początku grudnia, zebrał znakomite recenzje wśród krytyków, którzy testowali wersję gry na komputery PC. Niestety szybko okazało się, że gra działa znacznie gorzej na konsolach PS4 i Xbox One. Błędy, puste ulice Night City, spadek liczby klatek poniżej 15 FPS czy znaczący graficzny downgrade - to najpoważniejsze zarzuty ze strony graczy.

Kilka dni po premierze CD Projekt opublikował komunikat, w którym przeprosił graczy za problemy z Cyberpunkiem. Firma obiecała również szereg aktualizacji, które naprawią błędy utrudniające rozgrywkę. Część z nich już się pojawiła, a tytuł działa na PS4 i Xbox One nieco lepiej.

W międzyczasie gra została jednak (przynajmniej czasowo) wycofana ze sklepu PlayStation Store, a Sony obiecało niezadowolonym graczom zwrot pieniędzy. Microsoft, właściciel marki Xbox, nie wycofał Cyberpunka 2077 ze swojego cyfrowego sklepu, ale również uruchomił akcję zwrotów.

Niezależnie od działań partnerów CD Projekt uruchomił adres helpmerefund@cdprojektred.com, pod który można zwrócić się w sytuacji, gdyby istniały problemy z odzyskaniem pieniędzy za grę.

Z informacji przekazanych przez CD Projekt wynika, że tylko do 20 grudnia br. sprzedaż Cyberpunka 2077 na wszystkich platformach mogła sięgnąć nawet 13 mln egzemplarzy. Wartość ta uwzględnia zgłoszenia od klientów w ramach akcji "Help Me Refund", otrzymanych bezpośrednio przez spółkę.

Więcej o: