W Google powstał związek zawodowy pracowników. Pierwszy w historii firmy

Pracownicy Google oraz innych firm spółki matki Alphabet, założyli związek zawodowy. To pierwszy związek w historii firmy. W swoich szeregach zrzesza przeszło 200 pracowników.

Po 22 latach w Google powstał pierwszy związek zawodowy. Konkretnie chodzi o Alphabet, czyli spółkę stworzoną przez Google do zarządzania innymi przedsiębiorstwami grupy, które przez lata stworzono lub przejęto. 

Zobacz wideo Nie tylko Google. Jakie inne aplikacje mogą przydać się na twoim smartfonie?

Związek otrzymał nazwę Alphabet Workers Union i jest już w nim zrzeszonych ponad 200 pracowników spółki. Mogą do niego dołączyć zarówno pracownicy etatowi, jak i kontraktowi, dowiadujemy się z oświadczenia. Jego powstanie jest znaczące nie tylko dla samego Google, ale dla całej branży technologicznej, bo jak piszą jego założyciele, to pierwszy związek zawodowy w dużej firmie technologicznej.

Zdjęcia Google Zdjęcia Google. Koniec z darmową nieskończoną przestrzenią na dysku

Związek ma na celu zapewnić pracownikom zatrudnienie za godziwe wynagrodzenie i umożliwić walkę z potencjalnymi nadużyciami, zemstą czy dyskryminacją. Reprezentanci związku będą wybierani przez jego członków, a decyzję będą podejmowane demokratycznie. Związek powstał jako część Coalition to Organize Digital Employees należącego do Communications Workers of America. 

Pracownicy Google mieli dość

Jak można przeczytać w oświadczeniu związku, Google powstało jako firma, której hasłem było "Nie bądź zły" i szybko stała się jedną z najbardziej wpływowych firm na świeci. Firma jest odpowiedzialna za olbrzymie obszary internetu i kontroluje narzędzia, które są używane przez miliardy ludzi na całym świecie. A mimo tego - punktują założyciele związku - połowa ze 120 tys. zatrudnianych osób to pracownicy tymczasowi i kontraktowi pozbawieni benefitów, które przysługą pracownikom etatowym. Pracownikom nie podoba się również to, że Google zawarło niemoralne kontrakty z rządem, np. w sprawie rozwoju autonomicznych dronów bojowych, zatajając sprawę nawet przed osobami pracującymi przy projekcie. Ostatecznie firma usunęło swoje hasło "Nie bądź zły" z dokumentu o misji spółki, dodając je w zmienionej formie dopiero po medialnym zamieszaniu. 

Google California Firma z Czech rzuca wyzwanie Google. "9 mld koron, albo spotkamy się w sądzie"

Dlatego też pracownicy postanowili się zjednoczyć. Ich zdaniem bowiem jedyną możliwą strategią jest wspólne działania, które zapewni wpływ na postępowanie Google.

Więcej o: