Jarosław Kaczyński z podwyżką emerytury. Prezes PiS nie dostanie jednak "czternastki"

Co roku, w marcu, odbywa się waloryzacja emerytur. W 2021 roku wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,84 proc. Każdy emeryt otrzyma podwyżkę świadczeń o minimum 3,84 proc. Jednym z beneficjentów podwyżek będzie Jarosław Kaczyński, który ma 71 lat.

Co roku, 1 marca, emerytury i renty podlegają waloryzacji, czyli dostosowaniu do obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. W 2021 roku emerytury mają zostać podwyższone o 3,84 proc. Najbiedniejsi emeryci otrzymają podwyżkę o 50 złotych. Według obliczeń rządów z podwyżek skorzysta w tym roku około 10 mln osób, jedną z nich jest Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wcześniej głosował za przyjęciem podwyżek.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego

Jak donosi "Super Express", prezes PiS w 2019 roku otrzymał łącznie około 82 900 zł emerytury. Taka wysokość świadczenia wynika z oświadczenia majątkowego, które polityk składał jako poseł. Dziennik obliczył, że emerytura Jarosława Kaczyńskiego po waloryzacji wyniesie 89 150 złotych w skali roku. Miesięcznie polityk ma dostać 7430 złotych.

Obecnie najbiedniejsi emeryci otrzymują świadczenie w wysokości 1200 złotych brutto, czyli 1027 złotych netto. Po waloryzacji ich świadczenia wzrosną o 41 złotych netto. Jest to ułamek tego, co przypada Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ponadto, prezes PiS za sprawowanie funkcji wicepremiera ma otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 11 582 zł. Oprócz tego do pensji wicepremiera należy doliczyć dodatek funkcyjny, który wynosi 3250 złotych. Jednak, ze względu na zbyt wysokie zarobki prezes PiS nie otrzyma czternastej emerytury, która została przegłosowana przez Sejm we wtorek.

14. emerytura jest wypłacana seniorom, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł miesięcznie. W 2021 roku czternasta emerytura będzie wynosiła 1250 zł brutto. Czternastki w przeciwieństwie do trzynastek są uzależnione od wysokości emerytury.

Stanisław Szwed Rząd nie zapomniał, dokręci śrubę na umowach zlecenia. Znamy termin zmian

Więcej o: