Monitory 5K są coraz bardziej popularne. Czym się wyróżniają? Te modele mogą was zaskoczyć

Monitory 5K to rynek jeszcze raczkujący, jednak są już sprzęty w tej rozdzielczości, na które warto zwrócić uwagę. Co mają do zaoferowania? I czy są warte takiej ceny?

Monitory 5K - przegląd

Poniżej przedstawiamy trzy nowoczesne monitory 5K, które kuszą zastosowanymi rozwiazaniami. Cena wybranych modeli mieści się w przedziale 5500-7500 zł.

Dell UltraSharp 40 Curved WUHD Monitor - U4021QW

Ten monitor 5K to stosunkowo nowy produkt, bo pochodzi z obecnego roku. Jednak nie da się ukryć, że jest to sprzęt z naprawdę wysokiej półki. Przekątna ekranu monitora 40 cali, wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 5210 × 2160 pikseli. Oprócz tego produkt Della może pochwalić się bardzo dobrą reprodukcją koloru, która pokrywa cały wachlarz palety sRGB i większość zakresu DCI-P3. Warto również wspomnieć o takich rzeczach, jak ilość złącz, których na pewno nikomu nie zabraknie, gdyż monitor oferuje złącza DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, Thunderbolt 3, USB typu A i B oraz Ethernetowe RJ-45. Innym czynnikiem, który na pewno ucieszy wszystkich spędzających wiele godzin przed komputerem, jest fakt, iż matryca wyposażona jest w technologię zmniejszającą produkcje niebieskiego światła, które negatywnie wpływa na nasze oczy. Cena tego monitora wynosi około 7500 zł.

MSI Prestige PS341WU HDR 5K2K

Następny monitor z najwyższej półki. Choć firma MSI może kojarzyć się bardziej z gamingiem i produktami dla graczy, tak w tym przypadku nic bardziej mylnego. Prestige PS341WU został stworzony z myślą o grafikach komputerowych i fotografiach, co chyba najlepiej świadczy o tym, jak wysokiej klasy obraz jest wyświetlany na tym monitorze. Przekątna ekranu w przypadku tego monitora wynosi 34 cale, a rozdzielczość 5120 × 2160. Jeżeli chodzi o kolory, to jest to aspekt, za który ten monitor MSI jest chwalony najbardziej. Pokrycie palety kolorów wynosi 100 proc. dla sRGB oraz 98 proc. dla DCI-P3, co zapewnia żywe i dynamiczne barwy na ekranie. Jeżeli chodzi o cenę tego sprzętu, to wynosi ona około 5500 zł.

Monitor Samsung C49RG90

Samsung C49RG90 to monitor operujący w rozdzielczości 5K stworzony dla graczy. Oprócz pokaźnej rozdzielczości wynoszącej 5120 × 1440 sam monitor w sobie jest całkiem duży, bo przekątna jego ekranu wynosi, aż 49 cali. Wielkość ekranu łagodzi zakrzywienie, dzięki czemu skrajne punktu monitora są lepiej widoczne dla naszego oka. Oprócz tego zakrzywienie zapewnia dużo większą immersję, co pozwoli bardziej wciągnąć się w nasz ulubiony tytuł czy bardziej skupić na pracy. Wartościowym czynnikiem, który również docenią wszyscy gracze, jest częstotliwość odświeżania, którą można ustawić na 120 Hz, zamiast podstawowych 60. Warto również zaznaczyć, że jakość kolorów na ekranie tego monitora wcale nie odbiega od tej z dwóch poprzednich przykładów oraz to, iż monitor został zaopatrzony w dwie technologie mające ograniczyć zmęczenie naszych oczu. Cena Samsunga C49RG90 wynosi około 5600 zł.

Zobacz też: Te zakrzywione monitory kupisz za niecałe 1000 złotych. Świetne modele do biura i gamingu

Zobacz wideo „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. 4 kultowe gry sprzed lat [TOPtech]
Więcej o: