Dziewięć popularnych aplikacji z Google Play. Masz jedną z nich? Natychmiast ją usuń

Dziewięć bardzo popularnych aplikacji przez dłuższy czas było dostępnych w sklepie Google Play. Miały upiększać zdjęcia lub optymalizować telefon, a w rzeczywistości wykradały dane logowania do Facebooka. Łącznie pobrano je aż sześć milionów razy.
Zobacz wideo

Co jakiś czas informujemy o nowych aplikacjach, które - podszywając się pod użyteczne programy - mają na celu wyłącznie wyrządzić szkody w naszych telefonach. Systemy Google weryfikujące aplikacje nie są w stu procentach skuteczne i zdarza się, że część z nich trafi ostatecznie do sklepu Play.

Dziewięć szkodliwych aplikacji w Google Play

Teraz wykryto kolejne dziewięć aplikacji dostępnych od pewnego czasu w Google Play, które w rzeczywistości były szkodliwym oprogramowaniem. Jeden z programów służył do edycji zdjęć, inny optymalizował telefon poprzez czyszczenie pamięci wewnętrznej z niepotrzebnych plików, a kolejne m.in. do wyświetlania horoskopów.

W rzeczywistości prawdziwym celem autorów aplikacji nie była pomoc użytkownikom, ale wykradanie ich danych - odkryli specjaliści z firmy Dr. Web. Eksperci namierzyli bowiem 10 nowych koni trojańskich, z czego 9 z nich było dostępnych właśnie w Google Play.

Lista szkodliwych aplikacji prezentuje się następująco:

  • PIP Photo (ponad 5 mln pobrań)
  • Processing Photo (ponad 500 tys. pobrań)
  • Rubbish Cleaner (ponad 100 tys. pobrań)
  • Inwell Fitness (ponad 100 tys. pobrań)
  • Horoscope Daily (ponad 100 tys. pobrań)
  • App Lock Keep (ponad 50 tys. pobrań)
  • Lockit Master (ponad 5 tys. pobrań)
  • Horoscope Pi (ponad tysiąc pobrań)
  • App Lock manager (10 pobrań)

Dobrze przygotowane oszustwo

Każda z odkrytych aplikacji była w pełni funkcjonalna, co miało uśpić czujność użytkowników. Serwowała jednak denerwujące reklamy, które można było wyłączyć poprzez zalogowanie się do swojego Facebooka. Apki wyświetlały jednak spreparowaną stronę logowania do popularnej społecznościówki, która zapisywała i wysyłała do przestępców loginy i hasła ofiar.

Aplikacje zostały pobrane z Google Play łącznie przynajmniej ok. 6 mln razy, co może przekładać się na ok. 6 mln zainfekowanych telefonów. Jeśli którakolwiek z nich znalazła się również na waszych telefonach, zdecydowanie należy ją jak najszybciej usunąć.

Google oczywiście usunął już wszystkie dziewięć aplikacji ze sklepu Play. Zablokował też konta programistów, którzy udostępnili to oprogramowanie. Jak donosi jednak serwis Gadgets 360, nie oznacza to, że podobne aplikacje nie pojawi się ponownie w Google Play. Nowe konta deweloperzy mogą utworzyć w sklepie za symboliczne 25 dolarów. Dlatego warto pamiętać, aby nie pobierać żadnych programów od producentów, których nie znamy lub nie możemy zweryfikować.

Więcej o: