Nowa funkcja w Messengerze. Dostaniesz powiadomienie, gdy ktoś zrobi zrzut ekranu. Ale jest warunek

Messenger powiadomi użytkowników, gdy ktoś wykona zrzut ekranu wspólnej konwersacji. Nowa funkcja ma zapewnić większą prywatność rozmów w komunikatorze Facebooka i powinna działać już u wszystkich użytkowników, którzy korzystają z rozmowy w trybie znikających wiadomości.
Zobacz wideo Internetowi giganci, który trafili na śmietnik historii. Z własnej winy (i nie tylko) [TOPtech]

W listopadzie 2020 Facebook postanowił nieco lepiej zadbać o prywatność użytkowników swojego flagowego komunikatora wprowadzając tryb szyfrowanej konwersacji end-to-end ze znikającymi wiadomościami. Funkcja pojawiła się w Messengerze (i na Instagramie) i pozwala wysyłać tekst, zdjęcia, nagrania czy emotikony, które znikają po odczytaniu i opuszczeniu czatu przez użytkowników.

Tryb znikających wiadomości przydaje się w sytuacjach, gdy nie chcemy, aby treści wysłane do znajomych zapisywały się w historii konwersacji i były dostępne dla obu stron nawet wiele miesięcy później. Funkcja nie zawsze jest jednak skuteczna. Na przykład wtedy, gdy jeden z uczestników rozmowy zrobi zrzut ekranu.

Messenger powiadomi o zrzucie ekranu

Teraz Facebook (a właściwie nowo utworzony konglomerat Meta) postanowił dodać nową funkcję chroniącą prywatność w komunikatorze. Gdy jeden z rozmówców zrobi zrzut ekranu treści wysłanych przy użyciu Messengera, druga z osób otrzyma o tym powiadomienie. Będzie ono wyświetlać się przez cały czas pod ostatnią wysłaną lub otrzymaną wiadomością. Analogiczne powiadomienie również i u siebie zobaczy osoba, która wykonała zrzut ekranu.

Wprowadzenie nowości ogłosił na Facebooku sam Mark Zuckerberg wrzucając zrzut ekranu, a funkcja powinna już działać u wszystkich użytkowników. Sprawdziliśmy, faktycznie funkcja już działa również wśród użytkowników z Polski.

Warto jednak zauważyć, potencjał możliwości rozpoznawania zrzutów ekranu przez komunikator można było wykorzystać nieco lepiej. Szkoda, że nie zdecydowano się np. na całkowitą blokadę robienia zrzutów ekranu w trybie szyfrowanym (tak, jak np. w trybie Incognito Google Chrome). Opcję powiadamiania o wykonaniu zrzutu ekranu można byłoby wtedy wprowadzić w trybie standardowej konwersacji.

Messenger wprowadza powiadomienia o wykonaniu zrzutu ekranuMessenger wprowadza powiadomienia o wykonaniu zrzutu ekranu fot. zrzut ekranu z Messengera

Przy okazji tryb szyfrowanej konwersacji dostałem też kilka nowych funkcji. Udostępniono możliwość wysyłania znikających naklejek oraz GIF-ów, a także wprowadzono opcję dodawania reakcji na znikające wiadomości. Te elementy wcześniej były dostępne na Messengerze jedynie w trybie standardowym.

Więcej wiadomości na temat nowych technologii znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: