Rosja. Twitter omija rosyjską cenzurę i inwigilację. Serwis uruchomił nową wersję

Twitter uruchomił nową wersję serwisu, aby ominąć inwigilację i cenzurę w Rosji. Wcześniej władze tego kraju ograniczyły dostęp do tej platformy, aby cenzurować informacje o wojnie w Ukrainie.

Władimir Putin podpisał 4 marca ustawę, na mocy której za "fałszywe informacje" na temat wojny mogą grozić kary nawet do 15 lat więzienia. Tego samego dnia Roskomnadzor, czyli rosyjski państwowy regulator mediów i internetu zablokował Rosjanom dostęp do Facebooka i ograniczył dostęp do Twittera.

Rosja przygotowuje się do odcięcia od światowego internetu. Na zdjęciu prezydent Rosji Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne) Rosja przygotowuje się do odcięcia od globalnego internetu? Wyciekł dokument

Twitter uruchomił nową wersję, która omija rosyjską cenzurę

Inżynier oprogramowania i ekspert ds. bezpieczeństwa w internecie Alec Muffett powiadomił o uruchomieniu nowej wersji Twittera, która omija rosyjską inwigilację i cenzurę. "To prawdopodobnie najważniejszy i najdłużej oczekiwany tweet, jaki kiedykolwiek napisałem" - przekazał.

Użytkownicy mogą połączyć się z nową wersją Twittera po zainstalowaniu przeglądarki Tor. Zapewnia ona dostęp do stron w tzw. dark webie - wyjaśnia Associated Press. Facebook i inne strony, w tym np. BBC, również mają wersje dostępne na Tor. Jednak nowa wersja na Twittera była przygotowywana już wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

TikTok nie wycofuje się z Rosji, ale ogranicza funkcjonalność TikTok ograniczad działalność w Rosji. Reakcja na ustawę o "fake newsach"

Rosja blokuje media. Cenzura w związku z inwazją na Ukrainę

W związku z przyjętą w Rosji ustawą o "fake newsach" chiński serwis TikTok postanowił ograniczyć swoją działalność w tym kraju, zawieszając możliwość prowadzenia relacji na żywo i dodawania nowych treści.

W obawie przed konsekwencjami część niezależnych redakcji ograniczyła działalność lub ją zawiesiła, tłumacząc, że dziennikarze chcą informować albo zgodnie z etyką zawodową, albo wcale.

Redakcja TV-2 z Tomska zawiesiła działalność. Zablokowano strony internetowe rosyjskojęzycznych redakcji BBC, Deutsche Welle, Radia Svoboda i Meduzy. Na wniosek prokuratury zablokowano również Echo Moskwy - należące do Gazpromu, ale działające niezależnie rosyjskie radio.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Prof. Iwanow: W Ukrainie mamy wojnę domową, która zawsze jest krwawa po jednej i drugiej stronie
Więcej o: