Władimir Putin podpisał 4 marca ustawę, na mocy której za "fałszywe informacje" na temat wojny mogą grozić kary nawet do 15 lat więzienia. Tego samego dnia Roskomnadzor, czyli rosyjski państwowy regulator mediów i internetu zablokował Rosjanom dostęp do Facebooka i ograniczył dostęp do Twittera.
Inżynier oprogramowania i ekspert ds. bezpieczeństwa w internecie Alec Muffett powiadomił o uruchomieniu nowej wersji Twittera, która omija rosyjską inwigilację i cenzurę. "To prawdopodobnie najważniejszy i najdłużej oczekiwany tweet, jaki kiedykolwiek napisałem" - przekazał.
Użytkownicy mogą połączyć się z nową wersją Twittera po zainstalowaniu przeglądarki Tor. Zapewnia ona dostęp do stron w tzw. dark webie - wyjaśnia Associated Press. Facebook i inne strony, w tym np. BBC, również mają wersje dostępne na Tor. Jednak nowa wersja na Twittera była przygotowywana już wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W związku z przyjętą w Rosji ustawą o "fake newsach" chiński serwis TikTok postanowił ograniczyć swoją działalność w tym kraju, zawieszając możliwość prowadzenia relacji na żywo i dodawania nowych treści.
W obawie przed konsekwencjami część niezależnych redakcji ograniczyła działalność lub ją zawiesiła, tłumacząc, że dziennikarze chcą informować albo zgodnie z etyką zawodową, albo wcale.
Redakcja TV-2 z Tomska zawiesiła działalność. Zablokowano strony internetowe rosyjskojęzycznych redakcji BBC, Deutsche Welle, Radia Svoboda i Meduzy. Na wniosek prokuratury zablokowano również Echo Moskwy - należące do Gazpromu, ale działające niezależnie rosyjskie radio.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: