DVB-T2/HEV od dziś w kolejnych pięciu regionach. Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje nowy standard?

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC od poniedziałku jest wprowadzany w kolejnych pięciu regionach Polski. Sprawdź, czy telewizor pozwala na odbiór DVB-T2.

Drugi etap wprowadzania DVB-T2/HEVC w Polsce rozpoczął się 25 kwietnia. Telewidzowie w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, w prawie całym pomorskim oraz w północno-zachodniej części Mazowsza zyskają dostęp do nowego standardu nadawania.

Czym jest DVB-T2/HEVC? Nowy standard to lepsza jakość obrazu i dźwięku

"DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku" - tłumaczy w komunikacie prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

"Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia również odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera DVB-T2/HEVC?

Do odbioru nowego standardu telewizji cyfrowej potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jak podkreślają eksperci Związku Cyfrowa Polska, osoby, które zakupiły swój telewizor po 2019 r., nie muszą go wymieniać. Jednak w przypadku starszych odbiorników - nawet tych nowoczesnych z płaskim ekranem - należy sprawdzić, czy jest dostosowany do odbioru nowego standardu.

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy dany model jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC. "Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder" - tłumaczy Michał Kanownik.

Posłuchaj podcastu Ceny komputerów zaczęły spadać. Czy to moment na zakup nowego laptopa?

DVB-T2/HEVC. Bon na dekoder i telewizor - zasady

Bon na dekoder jest przyznawany niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe. Wnioski o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora można składać już od 21 marca. Świadczenie nie jest przyznawane w formie gotówkowej. Osoby zainteresowane otrzymają kod, który będzie można wykorzystać na zakup urządzenia w wybranych sklepach stacjonarnych lub internetowych, które przystąpią do programu. Bony nie mogą być wymieniane na pieniądze.

Na stronie rządu wyjaśniono kolejne zasady:

  • dofinansowanie będzie przysługiwało na wniosek jednej osoby w ramach gospodarstwa domowego;
  • wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A - umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych;
  • w odpowiedzi na wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany adres e-mail lub w postaci wydruku (jeśli wniosek był złożony przez pocztę);
  • kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe;
  • program będzie realizowany do końca 2022 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Nowy standard DVB-T2/HEVC zostanie wprowadzony w czterech etapach

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo Next Station: Atom
Więcej o: