Air Force One nie zmienią kolorów. Joe Biden odrzucił ten pomysł. Powodem koszty i bezpieczeństwo

Air Force One miały zmienić wygląd. Chciał tego Donald Trump, kiedy był prezydentem USA. Zarządził, by nowe kolory prezydenckich samolotów odpowiadałyby barwom amerykańskiej flagi. Administracja Bidena odrzuciła jednak ten pomysł. Powodem są koszty i... temperatura.

Donald Trump, gdy jeszcze pełnił urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, zaordynował przemalowanie prezydenckich samolotów. Od czasów prezydenta Kennedy'ego maszyny mają dwa odcienie niebieskiego. Trump chciał zmienić barwy na czerwony, biały i niebieski, czyli kolory z amerykańskiej flagi. 

Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

Air Force One nie zmieni kolorów

Administracja Joe Bidena, aktualnego prezydenta USA, zrezygnowała z pomysłu zmiany barw - podaje CNN. Informacje te przekazał anonimowo jeden z urzędników Białego Domu. 

Schemat kolorów zaproponowany przez Trumpa nie jest rozważany ze względu na dodatkowe prace konstrukcyjne, czas oraz koszty

- powiedział urzędnik.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kilka dni wcześniej rzeczniczka amerykańskich sił powietrznych mówiła, że ciemniejsze kolory samolotów, to jeden z czynników, które mogą podnosić temperaturę samolotów powyżej limitów. 

USA. Ogromny kontrakt Boeinga od amerykańskiego rządu

Powołanie się na koszty związane z malowaniem może wydawać się dziwną argumentacją. Amerykanie jednak przeznaczają ogromne kwoty na prezydenckie samoloty. W 2018 roku Boeing podpisał z rządem USA kontrakt na budowę dwóch Boeingów 747-8 na użytek prezydenta kraju. Wartość kontraktu opiewa na 3,9 miliarda dolarów.

Samoloty miały być dostarczone w 2024 roku, ale zapowiedziano już opóźnienia. Najwcześniej maszyny trafią do amerykańskiego rządu dopiero w 2026 roku. Związane jest to z problemami technicznymi i dostosowaniem samolotów do prezydenckich wymagań, jak np. możliwość latania w najgorszych warunkach, nawet w czasie wojny jądrowej. Na opóźnienie wpływa jednak również niska dostępność komponentów związana z pandemią i zapchaniem się łańcuchów dostaw. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.