USA. Nakaz zajęcia samolotów Romana Abramowicza. Maszyny warte 400 mln dolarów

Dwa samoloty, którymi teoretycznie zarządzają firmy należące do dzieci Romana Abramowicza, odbyły podróże bez stosownych licencji. Sąd w USA wydał w związku z tym nakaz zajęcia maszyn. Samoloty są warte łącznie 400 mln dolarów.

Czeka nas ponura zima z drogą energią. Paliwo na stacjach za ponad 8 zł za litr, węgiel drożeje i w dodatku go brakuje, a do tego ceny prądu od stycznia też zapewne wzrosną. Czy rząd może złagodzić wzrost cen? O co chodzi z marżami firm w energetyce? O drogiej energii i ogrzewaniu w najbliższy czwartek 9 czerwca o 14:00 będziemy rozmawiać na żywo z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską Forum Energii. Czekamy na wasze pytania, przesyłajcie je na adres: next.redakcja@agora.pl.

***

Nakaz zajęcia obejmuje dwa samoloty: Boeinga 787 Dreamliner i Gulfstream G650 ER. Wg informacji amerykańskiego Departamentu Handlu, samoloty należą do "firm krzaków", którymi zarządzają dzieci Romana Abramowicza. Oligarcha wciąż jednak najpewniej ma pod kontrolą obie maszyny - podaje CNN. 

Zobacz wideo Szokujące informacje ws. Abramowicza. Brytyjczycy ujawniają: Firma Evraz dowodem

USA. Sąd wydał nakaz zajęcia samolotów Abramowicza

Oba samoloty zostały wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. W marcu maszyny znalazły się w Rosji. Gulfstream trafił tam ze Stambułu, a Boeing kursował z Dubaju do Moskwy i z powrotem. Nastąpiło to jednak już po wejściu ograniczeń w eksporcie, w związku z wojną w Ukrainie. Maszyny potrzebowały pozwoleń na przelot, których nie uzyskały. 

W związku z tym sprawa trafiła do amerykańskiego sądu. Ten uznał, że doszło do naruszenia amerykańskich przepisów eksportowych oraz pogwałcenia sankcji.

Władze amerykańskie twierdzą, że samoloty wylatywały z Rosji bez uzyskania licencji Departamentu Handlu. Samoloty i ich części podlegają przepisom eksportowym ze względu na ich potencjalne zastosowanie wojskowe i konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Sąd uznał, że to wystarczający powód, by wydać nakaz zajęcia samolotów. Ponadto Departament Handlu ogłosił nałożenie kar administracyjnych na Abramowicza. Jeśli zostanie uznany za odpowiedzialnego za złamanie wspomnianych przepisów, grzywna może być równa wartości samolotów, które wyceniane są na 400 mln dolarów. 

Roman Abramowicz poza listą sankcyjną USA

Stany Zjednoczone nie wpisały Romana Abramowicza na swoją listę sankcyjną. Oligarcha odcina się i zaprzecza, jakoby miał bliskie związki z Władimirem Putinem. Sankcje nałożyły na niego jednak Unia Europejska oraz Wielka Brytania. W wyniku tego Abramowicz musiał sprzedać londyński klub Chelsea, którego był właścicielem przez ostatnie dwie dekady. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: