Bitcoin w tarapatach - miał najgorszy kwartał od ponad 10 lat. Mocne spadki na rynku kryptowalut

W II kwartale 2022 r. Bitcoin stracił prawie 60 proc. swojej wartości - podaje CNBC. Chociaż jeszcze na początku kwietnia ta popularna kryptowaluta była wyceniana na ponad 45 tys. dolarów, w czwartek spadła do poziomu poniżej 19 tys. dolarów. W trudnej sytuacji znalazła się również druga największa kryptowaluta Ether.

Bitcoin w ostatnich miesiącach notuje solidne spadki. W listopadzie 2021 r. największa kryptowaluta była wyceniana na ponad 68 tys. dolarów. Od tego czasu cyfrowa waluta zaczęła tracić. W kwietniu 2022 r. Bitcoin spadł do poziomu ok. 45 tys. dolarów, a 18 czerwca po raz pierwszy od 18 miesięcy spadł poniżej 20 tys. dolarów.

Interesują Cię kryptowaluty? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kryptowaluty przeżywają kryzys. Bitcoin i Ether mocno w dół

W ostatnim dniu II kwartału 2022 r. wycena Bitcoina wynosiła poniżej 19 tys. dolarów. Nawet dziś (1 lipca) cyfrowy pieniądz nie wychyla się powyżej granicy 20 tys. dolarów amerykańskich. Jak zauważa CNBC, który powołuje się na dane firmy Coin Metrics, popularna kryptowaluta straciła w II kw. ok. 58 proc. swojej wartości. Miniony kwartał był dla niej najgorszy od ponad dekady - w III kwartale 2021 r. Bitcoin stracił 68,1 proc. swojej wartości, a w samym czerwcu 2022 r. stracił prawie 40 proc.

Kurs bitcoinaKurs bitcoina Źródło: Stooq.pl

Z kolei Ether - drugi największy cyfrowy pieniądz (pod względem kapitalizacji rynkowej) - w II kw. stracił 69,3 proc. wartości. 1 lipca 2022 r. o godz. 11:15 kryptowaluta jest wyceniana na nieco ponad 1060 dolarów i jest to najgorszy wynik od stycznia 2021 r.

Kurs etherKurs ether Źródło: Stooq.pl

Kryptowaluty - co je osłabiło? Inflacja, stopy procentowe i krach TerraUSD

Kryptowaluty znalazły się w minionym kwartale pod silną presją w związku z szalejącą inflacją, która spowodowała, że banki centralne na całym świecie podniosły stopy procentowe i doprowadziły do wyprzedaży ryzykownych aktywów, w tym. m.in. akcji i cyfrowych walut.

Bezpośrednią przyczyną załamania rynku kryptowalut jest krach, do którego doszło w maju na kryptowalucie TerraUSD (UST). UST był tzw. stablecoinem, czyli kryptowalutą, której kurs jest ściśle powiązany z wartością określonego dobra. W tym konkretnym przypadku tym dobrem jest dolar, z którym UST było powiązane w stosunku 1:1 - tłumaczył Daniel Maikowski w Next.gazeta.pl.

W połowie czerwca Celsius Network, firma zajmująca się pożyczkami w kryptowalutach, postanowiła zamrozić wpłaty i przelewy, tłumacząc swój ruch "ekstremalnymi warunkami rynkowymi". Z kolei w zeszłym tygodniu wypłaty wstrzymała giełda CoinFlex, podając identyczny powód swojej decyzji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Posłuchaj podcastu Odc. 24: Disney+ wchodzi do Polski, a Netflix traci użytkowników. Chaos na rynku VOD?
Więcej o: