Bitcoin z gwałtownym spadkiem - jest najgorzej od 18 miesięcy. "Wstrzymujemy wszystkie wypłaty"

23 522 dol. - tyle w poniedziałkowe popołudnie trzeba zapłacić za jednego bitcoina. To najgorszy wynik od grudnia 2020 roku i spadek wartości o ok. 14 proc. Kurs kryptowaluty załamał się po tym, jak Celsius Network zajmujący się pożyczkami w kryptowalutach zamroził wpłaty i przelewy.

Od kilku miesięcy trwa odpływ kapitału z rynku kryptowalutowego. Bitcoin stracił ponad połowę swojej wartości od grudnia 2021 roku. Na początku maja jego wartość spadła poniżej 30 tys. dol. W połowie miesiąca nastąpiło tąpnięcie, w wyniku którego z rynku zniknęło 200 mld dolarów. Przez kolejne 30 dni kurs bitcoina był w miarę stabilny i oscylował w granicach 30 tys. dolarów, ale w połowie czerwca znów mamy gwałtowny spadek.   

Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

Kryptowaluty. Załamanie na giełdzie 

"Ze względu na ekstremalne warunki rynkowe ogłaszamy, że firma Celsius wstrzymuje wszystkie wypłaty, wymiany i przelewy między rachunkami. Podejmujemy te działania już dziś, aby umożliwić firmie Celsius lepsze wywiązywanie się z zobowiązań dotyczących wypłat" - poinformowała w poniedziałek firma Celsius Network.

Kryptowaluty. Kurs bitcoina 13.06

Agencja Reutera przekazała, że bitcoin spadł pod wpływem tej decyzji o 14 proc. Do poziomu 23 522 dolarów. Podobnie Ethereum, druga najpopularniejsza waluta, którą wyceniono na 1192 dolarów. Co oznacza dla niej spadek o prawie 17 proc. i powrót do najniższego poziomu od stycznia 2021. Wartość całego rynku kryptowalut spadła poniżej 1 biliona dolarów po raz pierwszy od stycznia ubiegłego roku.  

Kurs BitcoinKurs Bitcoin e-kursy-walut.pl

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kryptowaluty odczuwają kryzys gospodarczy

"Ekstremalne warunki", którymi argumentował swoją decyzję Celsius to według ekspertów cytowanych przez Agencję Reutera rosnące stopy procentowe i inflacja. Niepewność finansowa odbija się na ryzykowanych aktywach finansowych takich jak kryptowaluty.  

W październiku ubiegłego roku Celsius miał ponad 25 mld dolarów aktywów. W maju tego roku posiadał już 11,8 miliarda dolarów w aktywach, co oznacza spadek o ponad połowę w stosunku do października, i udzielił kredytów o łącznej wartości 8,2 miliarda dolarów.

Posłuchaj podcastu Twitter w rękach Muska niczym zapałki w rękach dziecka? Serwis może stać się jeszcze bardziej toksyczny [PODCAST]
Więcej o: