Oracle pozwane za gromadzenie i sprzedaż danych 5 mld ludzi. "Trzeba zatrzymać maszynę nadzoru"

Wobec Oracle złożony został pozew zbiorowy. Amerykańskiemu koncernowi zarzuca się utworzenie sieci zawierającej dane 5 mld użytkowników bez ich zgody oraz sprzedawanie tych danych stronom trzecim. Pozew w imieniu wszystkich użytkowników internetu złożył Johnny Ryan, członek Irlandzkiej Rady Swobód Obywatelskich (ICCL).

Oracle, amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania, zostało pozwane o stworzenie profili 5 mld użytkowników bez ich zgody - czyli tylu, ilu jest użytkowników internetu na całym świecie wg. danych Statista za kwiecień 2022 r. Według Irlandzkiej Rady Swobód Obywatelskich (ICCL), koncern ma generować na tych danych 42,4 mld dolarów rocznych przychodów - podaje The Register.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

GoogleGoogle idzie na wojnę z Apple. Firma ma już dość "zielonych" i "niebieskich bąbelków"

Pozew zbiorowy przeciwko Oracle. Koncern miał gromadzić dane, m.in. adresy, historię zakupów i lokalizację

Sprawa została wniesiona do sądu w Kalifornii przez Johnny'ego Ryana, który wcześniej współpracował z przeglądarką Brave, a obecnie jest członkiem ICCL. Wcześniej Ryan składał pozwy przeciwko firmom Google, Twitter, Amazon i Facebook w sprawie reklam internetowych, zarzucając koncernom tworzenie "tajnych profili" na temat każdego internauty.

Według Irlandzkiej Rady Swobód Obywatelskich Oracle posiada bazę danych, która zawiera m.in. imiona i nazwiska osób, ich adresy, e-maile, historię zakupów online i w świecie rzeczywistym, historię lokalizacji, dochody, zainteresowania, poglądy polityczne oraz szczegółowy opis aktywności online.

W pozwie zbiorowym [LINK] wskazano, że koncern Oracle ma posiadać m.in. dane o obywatelu Niemiec - chodzi o informacje o użytej przez niego karty przedpłaconej, aby postawić 10 euro w zakładzie na stronie e-sportowej.

Zdjęcie ilustracyjneElon Musk oskarża Twittera o oszustwo. Złożył pozew, chce odszkodowania

"Oracle naruszyło prywatność miliardów ludzi na całym świecie"

- Oracle naruszyło prywatność miliardów ludzi na całym świecie. To firma z listy Fortune 500, której niebezpieczna misja polega na śledzeniu, dokąd zmierza każda osoba na świecie i co robi. Podejmujemy to działanie, aby zatrzymać maszynę nadzoru Oracle - powiedział Johnny Ryan, cytowany przez The Register.

Oracle, amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Teksasie zajmujące się tworzeniem oprogramowania, zatrudnia 143 tys. osób na całym świecie. Europejska siedziba firmy znajduje się w Dublinie, gdzie zatrudnia 1,5 tys. osób.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Internetowi giganci, który trafili na śmietnik historii. Z własnej winy (i nie tylko) [TOPtech]
Więcej o: