Elon Musk trafi na dywanik - PE chce spotkania w sprawie przyszłości Twittera. "Czyny budzą niepokój"

Parlament Europejski chce spotkania z Elonem Muskiem w sprawie przyszłości Twittera - podaje POLITICO, powołując się na dwa źródła w Parlamencie Europejskim. Najbogatszy człowiek świata, który niedawno kupił wspominaną platformę społecznościową, ma dostać zaproszenie do Brukseli. Jego sposoby zarządzenia Twitterem budzą coraz więcej kontrowersji.

Elon Musk od razu po przejęciu Twittera wprowadził na platformie nowe porządki. Najpierw zwolnił szereg kluczowych managerów, a później pozbył się ok. połowy wszystkich pracowników. Zwiększył też opłatę za subskrypcje Twitter Blue do 8 dolarów (choć wcześniej chciał za niego jeszcze większej opłaty) i namieszał ze znaczkiem zweryfikowanego konta. To wszystko zwróciło uwagę Parlamentu Europejskiego w obliczu nowych wytycznych dot. prywatności, a przecież miliarder kupił platformę właśnie - jak twierdzi - w imię "wolności słowa".

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

Parlament Europejski chce porozmawiać z Elonem Muskiem

O chęci spotkania z Elonem Muskiem miała poinformować podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola. Ma to być odpowiedź na wniosek eurodeputowanych z liberalnego ugrupowania Renew. 

"Istnieją uzasadnione powody, by sądzić, że standardy stosowane do tej pory przez Twittera mogą ulec pogorszeniu w czasie, gdy walka z ingerencją w wybory, dezinformacją i mową nienawiści jest ważniejsza niż kiedykolwiek" - napisały deputowane: Czeszka Dita Charanzová i Holenderka Sophie in 't Veld w liście do przewodniczącej z 8 listopada. "Choć dokładne intencje nowego właściciela Twittera nie są w pełni znane, jego słowa i czyny budzą niepokój" - dodały posłanki. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Twitter dopełni europejskie normy dot. prywatności?

Eurodeputowani chcą osobiście usłyszeć o planach Elona Muska na przyszłość Twittera i przypomnieć mu o europejskich przepisach regulujących technologię. Europa ma jedne z najsurowszych przepisów dotyczących prywatności. Nowe prawo mające na celu rozprawienie się z nielegalnymi treściami, znane jako ustawa o usługach cyfrowych, prawdopodobnie będzie obowiązywać również Twittera już latem 2023 roku. Dopiero się jednak okaże, czy europejskie organy regulacyjne będą w stanie pociągnąć Elona Muska do odpowiedzialności. 

Jak przekazały źródła portalu POLITICO, oficjalne zaproszenie może zostać wysłane 24 listopada. Najwyżsi europejscy urzędnicy muszą jeszcze omówić szczegóły tego planu.

Więcej o: