Mała wtyczka USB hitem sprzedaży w Polsce. Udaje pracę zdalną

Polacy klienci Amazona rzucili się na niewielką wtyczkę do komputera, którą w popularnej platformie handlowej można dostać za niespełna 70 zł. Wszystko dlatego, że urządzenie symuluje ruchy komputerowej myszy podczas pracy zdalnej.
Zobacz wideo Stuknęło nam 8 mld osób na planecie. Ile więcej ludzi możemy pomieścić? [NextStation]

Nowy hit sprzedażowy polskiego Amazona może wydawać się zaskakujący. Niepozorna wtyczka służy bowiem... do oszukiwania pracodawcy.

Wtyczka USB symulująca ruch myszy hitem sprzedaży

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby, że takie urządzenie w ogóle może zyskać popularność na portalach aukcyjnych. Wszystko zmieniła jednak pandemia, która wysłała ludzi na pracę zdalną. Część pracodawców - chcąc mieć możliwie największą kontrolę nad pracownikami - podjęła pewne środki.

Służbowe komputery w niektórych firmach monitorują chociażby ruch myszki i w razie niewykrycia go przez kilka lub kilkanaście minut wysyłają odpowiedni komunikat pracodawcy lub wylogowują pracownika z systemu. Okazuje się jednak, że na każdy problem już dawno wymyślono rozwiązanie, a w tym przypadku jest nim maleńkie urządzenie.

Wtyczka USB przypomina klasyczny odbiornik do bezprzewodowej myszki i kosztuje 69,99 zł. Służy do udawania pracy myszą przez odtwarzanie odpowiedniej sekwencji ruchów kursorem. Na polskim Amazonie urządzenie oznaczone jest obecnie jako lider rankingu bestsellerów w kategorii "myszy". Głośno jednak o niej również na portalach do dzielenia się okazjami.

Producent zapewnia, że wtyczka jest wykrywalna przez komputer jako zwyczajna mysz komputerowa i nie wymaga instalowania żadnych sterowników. Ma być też niewykrywalna dla systemów pracodawcy. Co więcej, pomyślano nawet o przycisku wyłączającym symulację w razie, gdyby właściciel wtyczki w przerwie od odpoczynku musiał wziąć się za pracę.

Jeśli zastanawiacie się, jakie urządzenie znajduje się na drugim miejscu listy bestsellerów Amazona to jest nią... kolejna wtyczka służąca do symulowania ruchu myszy (tym razem nieco tańsza, bo za 42,45 zł). Dopiero na trzecim miejscu jest już normalna mysz służąca faktycznie do pracy na komputerze.

Więcej technologicznych ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: