Laptopy za darmo na własność dla setek tysięcy uczniów czwartych klas. Nowy pomysł rządu

- Od września 2023 roku uczniowie rozpoczynający naukę w IV klasie szkoły podstawowej otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im na kolejnych etapach edukacji. Sprzęt trafi do 370 tys. uczniów - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał we wtorek, że jeszcze 20 lat temu komputer był jedynie dodatkiem do życia. - Dzisiaj jest już niezbędnym instrumentem do funkcjonowania - mówił. - Możemy mieć różne zdania na temat świata cyfrowego, ale jedno jest pewne. Nasze dzieci i nasza młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, żeby sprawnie poruszać się w dzisiejszym świecie - wskazywał szef rządu.

Rząd obiecuje uczniom darmowe laptopy. Komputery mają być przekazywane na własność

Rząd przedstawił na dzisiejszej konferencji prasowej nowe rozwiązanie, które ma być elementem wsparcia transformacji cyfrowej. - Od września 2023 roku uczniowie rozpoczynający naukę w IV klasie szkoły podstawowej otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im na kolejnych etapach edukacji. Sprzęt trafi do 370 tys. uczniów - ogłosił Morawiecki.

Obecny na konferencji minister w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński wyjaśnił, że komputery mają być przekazywane uczniom na własność, "aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny". - Koszt programu wynosi 760 mln zł plus VAT - dodał. Cieszyński powiedział również: "Zależy nam na tym, żeby program został w szkołach na stałe i kolejne roczniki również otrzymały takie wsparcie".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli - przetarg na zakup sprzętu będzie jeszcze w tym roku - zapowiedział minister.

Z kolei Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i Nauki mówił, że w ciągu ostatnich lat na nowoczesną szkołę wydano 5 mld zł. Przypomniał o programie "Poznaj Polskę", który pozwala na dofinansowanie wycieczek szkolnych. - Na ten cel przeznaczono 130 mln zł i ok. 700 tys. dzieci wzięło w nim udział - dodał.

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle
Więcej o: