Tesla straciła w 2022 roku 140 mln dolarów na bitcoinie. To efekt potężnego spadku wartości waluty

Bartłomiej Pawlak
Tesla straciła w zeszłym roku aż 140 mln dolarów netto na handlu bitcoinem. To efekt ogromnego spadku wartości tej kryptowaluty w ostatnich kilkunastu miesiącach. Obecnie za jedną wirtualną monetę trzeba zapłacić dwa razy mniej niż na początku stycznia 2022 roku.
Zobacz wideo Jeden krok do przodu i dwa kroki wstecz. Surface Laptop 5 to sprzęt pełen sprzeczności [TOPtech]

2022 roku był dla posiadaczy bitcoina ogromnym rozczarowaniem. Największa kryptowaluta świata w kilka miesięcy zjechała z poziomu ponad 47 tys. dolarów pod koniec marca do ok. 16 - 17 tys. dolarów w drugiej połowie listopada i w grudniu (9 i 21 listopada było to nawet poniżej 16 tys. dol.). W ostatniego sylwestra trzeba było za bitcoina zapłacić 16,29 tys. dolarów.

Tesla straciła 204 mln dol. na bitcoinie. Zarobiła 64 mln dol.

Ogromnym przegranym w tej sytuacji okazała się Tesla. Nie było tajemnicą, że kierowany przez Elona Muska amerykański producent samochodów elektrycznych, posiada spore zapasy bitcoinów. Teraz dowiadujemy się jednak, z jaką konkretnie szkodę wyrządził Tesli spadający kurs tej waluty.

Jak wynika z dokumentów regulacyjnych przekazanych przez przedsiębiorstwo Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Tesla w całym 2022 roku straciła na posiadanych bitcoinach łącznie 204 mln dolarów. Firmie co prawda udało się odzyskać 64 mln dolarów, w wyniku korzystnej sprzedaży monet, ale strata netto to wciąż bagatela 140 mln dolarów. 

Tesla zainwestowała w bitcoina w lutym 2021 roku, gdy kurs waluty oscylował średnio wokół 40-50 tys. dolarów. Firma kupiła wtedy monety o wartości bagatela 1,5 mld dolarów, co podbiło kurs Bitcoina o rekordowe w tamtym czasie 25 proc. - przypomina BBC.

Musk bardzo wierzył w siłę tej kryptowaluty, a w marcu 2021 ogłosił nawet, że Tesla zacznie przyjmować płatność za samochody w bitcoinach. To ponownie podbiło kurs tego pieniądza. Ostatecznie jednak już po dwóch miesiącach z pomysłu się wycofał. Tesla sprzedała aż 75 proc. swoich bitcoinów w połowie lipca 2022 roku, niedługo po tym, gdy wartość kryptowaluty mocno spadła. Obecnie amerykański producent samochodów ma monety o wartości ok. 184 mln dolarów.

Bitcoin wraca do łask? Prawie 40 proc. do góry w styczniu

W styczniu kurs bitcoina wyraźnie się odbił i wynosi obecnie 23 tys. dolarów. W pierwszym miesiącu br. kryptowaluta urosła o prawie 39 proc., co jest jednym z największych wzrostów w historii. Wciąż jednak bitcoin jest obecnie wart o 40,6 proc. mniej niż rok temu.

Bardzo daleko mu też do historycznych rekordów z 12 marca i 12 listopada 2021 roku, gdy wartość wirtualnej monety wyniosła odpowiednio 61,29 tys. i 64,4 tys. dolarów. To prawie trzy razy więcej niż obecnie i czterokrotnie więcej niż na przełomie 2022 i 2023 roku.

Więcej na temat kryptowalut przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: