Rozwój sztucznej inteligencji oraz postępująca robotyzacja w istotny sposób oddziałują na gospodarkę, m.in. determinując zmiany w strukturze zatrudnienia czy też stawiając wielu ludzi przed koniecznością zdobycia nowych kompetencji zawodowych. Eksperci z firmy Personnel Service, specjalizującej się w rekrutacji pracowników, przeanalizowali wpływ zaawansowanych technologii na rynek pracy i wskazali 20 zawodów, które są, ich zdaniem, najbardziej zagrożone przez robotyzację i sztuczną inteligencję.
Opisując branże, które w nieodległej przyszłości odczują negatywne skutki rozwoju technologicznego, analitycy z Personnel Service w pierwszej kolejności wymienili sektor handlowy. Zauważono, że kasjerzy i sprzedawcy w sklepach detalicznych już od wielu lat doświadczają zmian związanych np. z coraz powszechniejszym korzystaniem z kas samoobsługowych. Z poważnymi przekształceniami musi liczyć się także sektor usługowy. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i robotyzacji zmniejsza się zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta i telemarketerów oraz operatorów telefonów i central telefonicznych, a także osoby zaangażowane w świadczenie usług transportowych - taksówkarzy i kierowców samochodów dostawczych oraz kontrolerów ruchu lotniczego.
Nowe technologie uderzą, zdaniem ekspertów, również w pracowników produkcji i montażu, magazynierów i pracowników logistycznych, operatorów maszyn logistycznych, a także budowlańców i rolników. Podkreślono przy tym, że najbardziej narażone na utratę pracy będą osoby wykonujące proste, rutynowe czynności, które mogą z powodzeniem zostać zastąpione przez roboty. Jednocześnie postępująca robotyzacja sprawi, że zwiększy się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, potrafiących obsługiwać coraz bardziej zaawansowane technologicznie maszyny.
Robotyzacja i rozwój sztucznej inteligencji będzie stanowił wyzwanie nie tylko dla ludzi wykonujących pracę fizyczną, ale także osoby zatrudnione jako agenci ubezpieczeniowi i pośrednicy kredytowi, pracownicy banków, księgowi i audytorzy czy też asystenci prawni oraz sekretarki i asystenci biurowi. Eksperci uznali również operatorów maszyn do przetwarzania danych oraz analityków danych i statystyków za grupy zawodowe szczególnie narażone na utratę pracy w związku z rozwojem technologicznym. Podkreślono, że choć jeszcze niedawno twierdzono, iż przedstawiciele tego rodzaju zawodów mogą liczyć na spokojną przyszłość i wysokie zarobki, współcześnie dostrzegamy, że coraz większą część ich obowiązków przejmują roboty. Wśród innych zawodów zagrożonych rozwojem sztucznej inteligencji i robotyzacji wymieniono: