Cyberatak na GPW. Rosyjscy hakerzy NoName chwalą się atakami na polskie serwisy i banki

Strony internetowe Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie miały awarię. Okazało się, że problem mieli wywołać rosyjscy hakerzy z grupy NoName, którzy pochwalili się w sieci atakiem na GPW. Wcześniej dokonali cyberataków również na strony licznych banków.
Zobacz wideo Prof. Legucka: Putin wywołał wojnę, żeby dać efekt "Krym nasz", ogłosić sukces

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) miała w czwartek rano problemy ze swoją stroną internetową. "W związku z problemami technicznymi informujemy, że mogą występować czasowe zakłócenia w dostępie do serwisów informacyjnych Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: gpw.pl, newconnect.pl, gpwcatalyst.pl, tge.pl, gpwbenchmark.pl, 4Brokernet, bondspot.pl. Zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ciągłości działania serwisów informacyjnych GK GPW" - czytamy w czwartkowym komunikacie GPW. Podkreślono, że zaistniała sytuacja pozostaje bez wpływu na prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo systemu transakcyjnego giełdy.

Awaria w Raiffeisen Bank International Kolejny bank nie pozwala zalogować się klientom. Czarna seria awarii

Atak hakerski na Giełdę Papierów Wartościowych. Prorosyjska grupa NoName chwali się w sieci

Za problemami ma stać prorosyjska grupa hakerów NoName, która pochwaliła się cyberatakiem na GPW w mediach społecznościowych - podaje grupa Falconfeedsio, zajmująca się wywiadem dotyczącym cyberprzestrzeni. Hakerzy napisali również, że "kontynuują swoją polską przygodę", wyłączając strony internetowe polskiej giełdy.

PKO BP (zdjęcie ilustracyjne) Nie działają serwisy PKO BP i Banku Pekao. Nie można zalogować się do bankowości

W ostatnim czasie podobne awarie miały m.in. banki PKO BP, Pekao, BOŚ i Raiffeisen Bank International oraz system płatności BLIK. Grupa Falconfeedsio zauważa, że za tymi problemami również stoją rosyjscy hakerzy NoName. Cyberprzestępcy zaatakowali również m.in. serwis szybkagotowka.pl, system Dotpay, a nawet stronę internetową partii Jarosława Kaczyńskiego.

Rosyjscy hakerzy atakowali strony internetowe czeskich kandydatów do wyborów

Na początku 2023 roku grupa NoName zaatakowała Niemcy, po tym jak tamtejszy rząd zezwolił na dostarczenie czołgów Leopard 2 Ukrainie. Grupa rosyjskich hakerów uaktywniła się również podczas czeskich wyborów prezydenckich, atakując strony internetowe kandydatów.

Więcej o: