Chiny pracują nad łowcą satelitów. Tajna broń ma im zapewnić przewagę w wojnach

Chiny pracują nad bronią cybernetyczną, która pozwoli im przejmować satelity. Narzędzie ma zapewnić Pekinowi przewagę w wojnie na polu zdobywania informacji.
Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Informacje o pracach Chińczyków nad bronią zdolną przechwytywać satelity podał "Financial Times". Pochodzą one jednak z wycieku dokumentów obrony i wywiadu USA, za który odpowiedzialny jest 21-letni jest członek Gwardii Narodowej Massachusetts Air. Broń ma zapewnić przewagę w kontrolowaniu informacji, co według Stanów Zjednoczonych jest dla Chin kluczowym obszarem prowadzenia wojny.

Chiny pracują nad łowcą satelitów

Narzędzie opracowywane przez Chiny ma być wyrafinowaną bronią cybernetyczną. Ataki, które stosują Chiny, zostały opracowane pierwszy raz w latach 80. Póki co ich celem jest zagłuszanie sygnałów satelitów SpaceX poprzez nadawanie podobnych sygnałów z ciężarówek. Chiny mają mieć jednak większe ambicje i opracowywana przez nich broń ma naśladować sygnały wrogich satelitów, by się pod nich podszywać. Dzięki temu mieliby zyskać możliwość całkowitego przejęcia urządzenia, bądź doprowadzenia do jego awarii w kluczowych momentach walki. 

"FT" informuje też, że Tajwan, który uważnie obserwuje wojnę w Ukrainie, stara się zbudować infrastrukturę, która będzie odporna na ataki Chin. Przed kosmicznymi ambicjami Kraju Środka ostrzegają też amerykańscy wojskowi, których zdaniem Chiny poczyniły znaczne postępy w rozwoju kosmicznej technologii wojskowej. Charlie Moore, emerytowany generał Sił Powietrznych stwierdził, że USA wciąż mają przewagę w tej kwestii, ale to właśnie dlatego Chiny agresywnie inwestują w ten obszar. Stany Zjednoczone nigdy jednak nie ujawniły, czy dysponują technologią przechwytywania satelitów

Więcej o: