AI zaanimowało Iwonę Wieczorek z jednego zdjęcia. "Wirtualna rzeczywistość zaczyna przerażać"

Iwona Wieczorek została zaanimowana przez sztuczną inteligencję. W krótkim filmie stworzonym z jednego zdjęcia dziewczyna "opowiada" historię swojego zaginięcia. Eksperci wielokrotnie ostrzegali, że AI, animując twarze na zdjęciach, może posłużyć jako narzędzie do rozprzestrzeniania dezinformacji.
Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

Sztuczna inteligencja potrafi nie tylko generować zdjęcia, ale też "ożywiać" je. SI jest w stanie animować osoby na fotografiach i tworzyć filmy, wywołując wrażenie, że przedstawiona osoba faktycznie coś mówi. To pokazuje, jak wielki potencjał ma sztuczna inteligencja, ale jednocześnie eksperci wielokrotnie ostrzegali przed dezinformacją z udziałem SI.

Iwona Wieczorek zaanimowana przez AI. "Za chwilę nie będziemy wiedzieli, co jest prawdą, a co fikcją"

Najnowszy przykład takiej animacji został zaprezentowany w serwisie społecznościowym TikTok. W ubiegłym tygodniu na kanale histoire.sanglante zamieszczono krótkie nagranie stworzone na podstawie zdjęcia Iwony Wieczorek, w którym mówi: "Nie poznajesz mnie?" po czym "opowiada" historię swojego zaginięcia.

Film został wykonany przez sztuczną inteligencję na podstawie jednego zdjęcia Iwony - jej twarz została zaanimowana w taki sposób, że niewprawne oko może odnieść wrażenie, że autorką nagrania jest naprawdę zaginiona kobieta, w co zresztą - jak wynika z komentarzy pod filmem - część osób uwierzyła. O tym, że mamy do czynienia z przeróbką można się zorientować po charakterystycznym głosie syntezatora mowy i "mechanicznej" intonacji. "Zaczyna mnie przerażać ta wirtualna rzeczywistość. Za chwilę nie będziemy wiedzieli, co jest prawdą, a co fikcją" - zauważył jeden z komentujących.

Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Razem z przyjaciółmi była w jednej z sopockich dyskotek. W wyniku kłótni Iwona opuściła klub, ale nie dotarła do domu.

Szef Google'a ostrzega: Sztuczna inteligencja może spowodować wiele szkód

W ubiegłym tygodniu przed dezinformacją z udziałem AI ostrzegał przed tym Dyrektor Google Sundar Pichai w programie "60 Minutes" w amerykańskiej stacji CBS. - Ze sztuczną inteligencją będzie można łatwo stworzyć wideo, w którym Scott Pelley [dziennikarz prowadzący wywiad w CBS - przyp. red.] mówi coś, albo ja mówię coś, czego nigdy nie powiedzieliśmy. I mogłoby to wyglądać realistycznie. Ale na skalę społeczną może to spowodować wiele szkód - mówił.

Więcej o: