Brytyjczycy chcą sobie wychować AI. Do akcji wkracza tamtejszy UOKiK

Competition and Markets Authority (CMA), czyli brytyjski odpowiednik naszego UOKiK, stworzy raport na temat sztucznej inteligencji. Angielski rząd chce zrozumieć działanie algorytmów AI i pokierować ich rozwojem tak, by przysłużyły się obywatelom oraz krajowej gospodarce.
Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

Jak zauważa CMA, duże modele językowe oraz generatywna sztuczna inteligencja, które pojawiły się w ciągu ostatnich pięciu lat, mają potencjał, by zmienić to, jak funkcjonujemy i jak prowadzimy nasze przedsiębiorstwa. W celu zapewnienia, że innowacje z zakresu AI będą rozwijały się w kierunku korzystnym dla konsumentów, przedsiębiorców oraz brytyjskiej gospodarki, rząd zwrócił się do regulatorów, by przemyśleli dalszy kierunek postępu w tej dziedzinie.

Władze kładą nacisk na pięć nadrzędnych zasad:

  1. bezpieczeństwo i stabilność;
  2. odpowiednia przejrzystość i wyjaśnialność;
  3. sprawiedliwość;
  4. odpowiedzialność i zarządzanie;
  5. kontestowalność i rekompensacja;

Nad tym, jak wykorzystać algorytmy AI, by poprawić nasze życie, będą pracować nie tylko brytyjscy urzędnicy, lecz także uczestnicy międzynarodowego hackathonu Hack To The Rescue, którego patronem jest Next.Gazeta.pl. Wydarzenie odbędzie się 14 i 15 czerwca i będziecie mogli śledzić je na naszym portalu. Więcej informacji znajdziecie w poniższym artykule: 

Hack for Good: Generative AI for Good Sztuczna inteligencja uratuje ludzkość? Programiści będą szukać rozwiązań

AI pod okiem Brytyjczyków

Zgodnie z rządowym raportem na temat AI brytyjski odpowiednik polskiego UOKiK, którego zadaniem jest wspieranie otwartego i konkurencyjnego rynku, ma przyjrzeć się temu, jak modele AI się rozwijają. CMA ma ponadto opracować warunki i zasady, które będą poradnikiem dla tworzenia i rozwijania algorytmów w przyszłości. Urząd w związku z tym zbada, jak AI wpłynie na rynki i w którą stronę może ewoluować sytuacja. Mają też określić szanse i zagrożenia, jakie te scenariusze przyniosą w kontekście ochrony konkurencji i konsumentów. 

Kluczowe jest, aby potencjalne korzyści płynące z tej przełomowej technologii były łatwo dostępne dla brytyjskich firm i konsumentów oraz by ludzie byli chronieni przed problemami takimi jak fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje. Naszym celem jest pomoc w rozwoju tej nowej, szybko skalującej się technologii w sposób zapewniający otwarte, konkurencyjne rynki i skuteczną ochronę konsumentów

- mówiła Sarah Cardell, szefowa urzędu. 

CMA zwraca uwagę, że rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na szereg różnych rzeczy, poczynając od bezpieczeństwa, praw autorskich, przez prywatność i działanie rynków, po prawa człowieka. Częścią z tych zagadnień zajmą się rząd lub inne instytucje. Brytyjski UOKiK skupi się natomiast na wpływie rozwoju AI na konkurencję oraz ochronę konsumentów. CMA zachęca do pomocy przy raporcie. Do 2 czerwca urząd będzie przyjmował zgłoszenia i opinie dotyczące AI od obywateli. Na podstawie zebranych danych powstanie raport. Postępy prac można śledzić pod tym adresem.

Więcej o: