Wash tower to największy element instalacji Kompleksu Olefin III. Już przy transporcie na początku maja pobił kilka logistycznych rekordów. W piątek 26 maja Orlen umieścił w Płocku wieżę mierząca 94,2 metry długości, 8 metrów szerokości oraz 9,2 metrów wysokości na fundamentach. To tzw. kolumna absorpcyjna, która będzie wykorzystywana przy produkcji tlenku etylenu. By ją postawić, potrzeba było specjalnego żurawia pierścieniowego sprowadzonego ze Szkocji. Jego udźwig to 2 tys. ton i widać go z odległości 20 km. Cała operacja montażu trwała 10 godzin.
"Projekt budowy Olefin III to największa inwestycja w sektorze petrochemicznym ostatnich dwóch dekad, którą podjęto w Europie" - podkreśla firma DSV w komunikacie prasowym. Do tej pory 11 statkami m.in. z Chin, Korei, Indii, Hiszpanii i Belgii, do portu w Gdańsku dostarczono ponad 1100 ładunków. Oprócz kolumny w skład kompleksu wchodzić będzie pięć instalacji produkcyjnych oraz elektrociepłownia i infrastruktura energetyczna. Większość elementów wielkogabarytowych w ramach inwestycji ma zostać postawionych na fundamentach do połowy lipca 2023 roku. W ostatnim tygodniu maja i pierwszym tygodniu czerwca do Płocka dotrą kolejne duże elementy instalacji, m.in. Reactor/Gas Coolers o wadze 600t, Purification Column - o długości 89 m, Reactor Steam Drum - o szerokości 9,6 m oraz Gas Dryer o wysokości 8 metrów.
Orlen informuje też, że "produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin III, będą bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych między innymi do produkcji przedmiotów codziennego użytku: środków czystości, artykułów higienicznych i medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych".
PKN Orlen rozbudowuje Kompleks Olefin w zakładzie produkcyjnym w Płocku. To kluczowy projekt w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii i największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat - dowiadujemy się z komunikatu prasowego. Państwowy koncern paliwowy zamierza wydać na nią 13,5 mld zł. Budowa kompleksu, który ma mieć powierzchnię blisko 100 hektarów, ma zakończyć się na początku 2024 roku, a produkcja ruszyć rok później.
Na inwestycji Kompleksu Olefin ma skorzystać również Płock i okoliczne gminy - jego rozbudowa oznacza bowiem nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN Orlen wzrośnie o ok. 580 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł.