Bill Gates odwiedza Chiny. Agencja Reutera: Spotka się z prezydentem Xi Jinpingiem

Bill Gates, który od środy wizytuje Chiny, może spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - podaje agencja Reutera. Wcześniej z przedstawicielami najwyższych władz spotkali się Tim Cook, szef Apple, oraz Elon Musk. Za kilka dni Chiny odwiedza z kolei amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

Bill Gates, współzałożyciel Microsoft, ma spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w piątek podczas swojej wizyty w Chinach - twierdzi agencja Reutera opierając się na doniesieniach "dwóch osób znających temat".

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to pierwsze spotkanie Xi z prywatnym, zagranicznym przedsiębiorcom na przestrzeni lat. Szczegóły nie są jednak znane, jedno ze źródeł twierdzi, że Gates i Xi mają spotkać się w cztery oczy. Oficjalne zapytanie agencji Reutera do chińskich władz z prośbą o potwierdzenie spotkania, nie doczekało się odpowiedzi.

Nieznany jest też temat ewentualnej rozmowy. Gates w środę opublikował jedynie informację w mediach społecznościowych, że w środę wylądował w Pekinie po raz pierwszy od 2019 roku. Wyjaśnił też, że spotka się z partnerami, którzy współpracują z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Bill Gates, Elon Musk, Tim Cook - szefowie amerykańskich firm pielgrzymują do Chin

Szef Microsoft u i Xi widzieli się ostatni raz niemal dekadę temu - podczas forum Boao, które odbywało się w prowincji Hajnan. W 2020 roku Gates zaangażował się w pomoc na rzecz zwalczania COVID-19 w Chinach, a jego fundacja przekazała na ten cel 5 mln dol.

Spotkanie z Gates może być dowodem na kończącą się izolację chińskiego przywódcy, który od trzech lat ograniczał podróże z powodu pandemii. Ożywienie jest i po drugiej stronie oceanu, bo Gates nie jest pierwszym pierwszoligowym przedsiębiorcą, który przybywa do Chin w interesach. Kilka dni temu wizytę w Państwie Środka złożył Elon Musk. Spotkał się z wicepremierem Ding Xuexiang. W marcu premier Li Qiang spotkał się z delegacją amerykańskich przedsiębiorców, wśród których był Tim Cook, szef Apple - podaje agencja. 

W nastrojach wciąż jednak widać ostrożność. Wszystko przez rosnące napięcie pomiędzy USA i Chinami. Obie strony wyciągają jednak do siebie ręce, na co dowodem jest zaplanowana na 18-19 czerwca wizyta Antony'ego Blinkena, amerykańskiego sekretarza stanu. Rozmawiać będzie o czym, w środę to właśnie Blinken usłyszał podczas rozmowy z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem, że Stany Zjednoczone mają się przestać wtrącać w wewnętrzne sprawy Chin.

Bill Gates ma już znacznie luźniejsze więzi ze swoją dawną spółką, w 2020 roku zrezygnował z zasiadania w zarządzie Microsoftu. Jego celem jest rozwój działalności filantropijnej.

Więcej o: