Google testuje funkcję, która ukróci niechciane połączenia. AI odbierze w naszym imieniu

Google testuje właśnie funkcję, której zadaniem jest rozpoznawanie i blokowanie połączeń od telemarketerów. Całość będzie działać dzięki sztucznej inteligencji i Asystentowi Google, który będzie obierał połączenia w imieniu użytkowników.

Google postanowił mocniej wziąć się za walkę z niechcianymi połączeniami telefonicznymi. W swoich smartfonach z serii Pixel testuje właśnie funkcję, która zupełnie zmieni zasady. Każdy użytkownik dostanie własnego asystenta, który będzie odbierał połączenia za niego. Nowości zostały zauważone w wersji beta aplikacji Pixel Call Assist, która jest wyróżnikiem smartfonów Pixel od Google.

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]

Google ma sposób na telemarketerów

Jak pisze serwis 9to5Google, użytkownicy aplikacji dostali właśnie zdecydowanie bardziej rozbudowaną sekcję Call Screen w aplikacji od Google. W nowej wersji będą mogli wybrać stopień ochrony przed niechcianymi połączeniami w trzystopniowej skali - "blokuj tylko znany spam", "filtruj podejrzane połączenia i odrzucaj spam" oraz "filtruj nieznane numery i odrzucaj spam". Flagową funkcją tej sekcji ma być jednak automatyczne sprawdzanie intencji dzwoniącego.

Sztuczna inteligencja ma wykrywać podejrzane numery i odbierać połączenia w imieniu użytkownika. Automat poinformuje telemarketera o fakcie, że właściciel urządzenia korzysta z funkcji filtrującej niechciane połączenia i zapyta o cel rozmowy. Gdy automat Google ustali cel dzwoniącego, przekaże taką informację do Asystenta Google, który (już w formie powiadomienia tekstowego) poinformuje o całej sprawie użytkownika. Następnie to do właściciela smartfona będzie należała decyzja, czy odebrać takie połączenie, czy odrzucić i zablokować dany numer telefonu. Telemarketerzy nie będą mieli zatem łatwego zadania, bo będą musieli przekonać sztuczną inteligencję Google, aby przekonała użytkownika do odebrania połączenia.

Na razie nie wiadomo, kiedy funkcja trafi już do szerszego grona odbiorców. Wiadomo jednak, że powinna pojawić się na smartfonach Google Pixel 6 i wszystkich nowszych. Obecnie dostępna jest wyłącznie dla testerów i tylko w Stanach Zjednoczonych. Miejmy jednak nadzieję, że potem pojawi się również na innych rynkach. Kto wie, może w przyszłości Google zdecyduje się wprowadzić podobną funkcję również na smartfonach z Androidem firm trzecich.

Więcej o: